• 09 اسفند 91
  انتقال جنین به لوله های رحمی

  انتقال جنین به لوله های رحمی

  در طی عمل Zift تخمک های لقاح یافته با عمل لاپاراسکوپی به درون لوله های رحمی منتقل می شوند تخمک لقاح یافته سپس به طور خود به خود به درون رحم  مهاجرت کرده و جایگزین خواهد شد.

  مزیت عمل Zift :

  در عمل Zift جنین این شانس را دارد که به طور خود به خود مسیر لوله رحمی به درون رحم را طی کرده و جایگزین شود و این روند به حاملگی طبیعی شباهت بیشتری دارد.

  معایب عمل Zift :

  1 – عمل Zift یک عمل تهاجمی محسوب می شود و نیازمند به انجام دو عمل جراحی و دوبار استفاده از داروهای بیهوشی است. یک بار در روز تخمک گیری و یک بار در روز انتقال جنین به لوله ها
  2 – عمل Zift یک عمل گران محسوب می شود.
  3 – شانس چند قلوزایی با عمل Zift در حدود 35 درصد می باشد. این شانس متعاقب ICSI+ZIFT  زیادتر میباشد.

  چه کسانی برای انجام Zift مناسب هستند ؟

  1 – زنان با مشکلات تخمک گذاری ، 2 – در تعداد کم اسپرم ، 3 – کسانی که حداقل یک لوله رحمی سالم دارند . 4-در IUI  های مکرر ناموفق             5- در مواردی که انسداد دهانه رحم وجود دارد.

  چه کسانی برای انجام Zift مناسب نیستند ؟

  1 – زنانی که لوله های رحمی مسدود یا آسیب دیده دارند.
  2 – در مواردی که ریسک سندرم هایپراستیولیشن وجود دارد.
  3-در عفونتهای رحمی ( PID )
  4-در جراحیهای شکمی و وجود اسکار و چسبندگی.

  مراحل انجام Zift :

  1 – مرحله تحریک تخمک گذاری :
  داروهای محرک تخمک گذاری جهت به دست آوردن تخمک زیادتر  و متعاقب آن تشکیل چندین جنین و افزایش شانس باروری تجویز می شوند. این داروها معمولاً از روز دوم قاعدگی و پس از انجام سونوگرافی و حصول اطمینان از سالم بودن رحم و تخمدان ها تجویز می شوند.معمولاً به بیمار توصیه می شود که حدوداً یک هفته مانده به قاعدگی مراجعه نماید، روند رشد تخمک ها با انجام سونوگرافی های پی در پی پیگیری می شود لذا بیمار ممکن است تا رسیدن به وضعیت مطلوب چندین بار با فواصل 2الی 3روزه تحت سونوگرافی قرار گیرد. وقتی در سونوگرافی سایز فولیکول ها به               18 الی 20 میلی متررسید،آمپول HCG جهت بلوغ نهایی تخمکها  تجویز می شود. زمان تزریق آمپول HCG بسیار مهم است زیرا حدوداً              34  الی 36 ساعت پس از تزریق آن تخمک گذاری رخ خواهد داد و لذا زمان آن بایستی طبق نظر پزشک معالج تعیین شود تا تخمک ها فبل از رها شدن جمع اوری شوند.
  2-جمع آوری تخمک و اسپرم :
  لازم است بیمار در روز تخمک گیری ناشتا مراجعه نماید. مایع منی از همسر بیمار تهیه و به آزمایشگاه تحویل داده می شود. آزمایشگاه پس از شستشو و آماده سازی نمونه آنرا به آزمایشگاه IVF تحویل می دهد.بیمار در اتاق عمل روی تخت معاینه قرار داده می شود و بیهوشی مختصری گرفته تا طی روند تخمک گیری احساس ناراحتی نکند. سپس تخمک ها تحت دید مستقیم با دستگاه سونوگرافی توسط یک سوزن بسیار باریک گرفته  می شود و درون لوله های مخصوص جمع آوری شده و به آزمایشگاه IVF تحویل داده می شوند.
  – لقاح و رشد جنین در محیط آزمایشگاه :
  در آزمایشگاه IVF تخمک ها از مایع فولیکولی جدا شده شستشو داده می شوند و درون ظرف مخصوص در محیط کشت مخصوص قرار داده می شوند. اسپرم های شستشو داده همسر نیز که قبلاً تحویل آزمایشگاه داده شده بود در کنار این تخمک ها درون ظرف قرار داده می شوند. سپس ظرف حاوی نمونه اسپرم و تخمک درون انکوباتور CO2 در دمای 37 درجه سانتی گراد قرار داده می شود تا به طور خود به خودی با یکدیگر لقاح پیدا کنند.
  در صورتیکه بیمار کاندید عمل Zift باشد صبح روز فردای تخمک گیری با آزمایشگاه مرکز تماس گرفته و در مورد لقاح تخمک های خود اطمینان حاصل می کند. در صورتیکه از نظر جنین شناس و پزشک معالج متخصص زنان منعی وجود نداشته باشد و تخمک لقاح یافته موجود باشد، بیمار با همسرش ناشتا مراجعه می کنند. پس از طی مراحل پذیرش ، بیمار به اتاق عمل فرستاده شده تحت بیهوشی قرار گرفته و طی عمل لاپاراسکوپی ، جنین ها با کاتتر مخصوص وارد لوله های رحمی می شوند.(مراجعه به بروشور عمل لاپاراسکوپی)

  دیگر خدمات

  • تراسفر جنین

   انتقال جنین به معنای انتقال جنین حاصل از تلقیح خارج رحمی (آزمایشگاهی) اسپرم و تخمک یک زن و مرد به درون رحم زنی غیر از زن صاحب تخمک است.

  • جنین اهدایی

   زمانی که جنین انتقالی حاصل از لقاح تخمک و اسپرم غیر زوج گیرنده باشد اهدای جنین محسوب میشود.

  • رحم اجاره ای

   رحم اجاره‌ای یا مادر جایگزین روشی است که در آن یک زن (مادر جایگزین) فرزند زوجی را که به روش‌های معمول قادر به بچه‌دار شدن نیستند، در رحم خود حمل می‌کند.

  • لاپاراسکوپی

   لاپاراسکوپی نوعی تکنیک برای درون‌بینی شکم (حفره صفاق) و لگن است. اغلب لاپاراسکوپی اقدامی تشخیصی است ولی گاه می‌تواند درمانی نیز باشد.

  • لقاح آزمایشگاهی (IVF)

   لقاح آزمایشگاهی روشی است که در آن سلول‌های تخمک را در شرایط آزمایشگاهی با اسپرم بارور می‌کنند و یک یا چند سلول تخم به دست آمده را در رحم قرار می‌دهند.

  • میکرو اینجکشن (ICSI)

   میکرو اینجکشن برای تزریق اسپرم به داخل سیتو پلاسم تخمک در جهت درمان ناباروری مردان استفاده می شود و موفقیت ناشی از آن موجب گسترش استفاده از این روش گردیده است.

Features