• 09 اسفند 91
  تلقیح اسپرم به درون رحم

  تلقیح اسپرم به درون رحم

  IUI یکی از ساده ترین و ارزانترین روش های درمان ناباروری است که طی آن اسپرم به طور مصنوعی با یک لوله باریک مخصوص به درون رحم تزریق     می شود . با این روش شانس رسیدن اسپرم ها به تخمک و متعاقب آن شانس باروری و حاملگی افزایش می یابد.

  IUI  در چه مواردی مفید می باشد ؟

  1 – در مواردی که تست PCT (تست بعد از زناشویی)،غیر طبیعی باشد،  2 – در مواردی که تعداد و تحرک اسپرم ها مناسب نیست ،  3 – در مواردی که علت نازایی وجود آنتی بادی های ضد اسپرم در مایع منی است. در این صورت با روش IUI ، اسپرم های سالم و آسیب ندیده،جداسازی شده و درون رحم تزریق می شود، 4 – در مردانی که مشکل انزال دارند ،  5 – برای زوجینی که در روابط زناشویی دچار مشکل هستند،  6- در موارد آندومتریوز خفیف .

  آماده سازی قبل از IUI :

  IUI را می توان با یا بدون استفاده از داروهای تحریک تخمک گذاری انجام داد. ولی چون استفاده از داروهای محرک تخمک گذاری باعث افزایش تعداد تخمک های بالغ و لذا افزایش شانس باروری می شود،  معمولاً از این داروها در روند IUI استفاده می شود.
  1 – لازم است زوجین حدوداً یک هفته مانده به قاعدگی،جهت بررسی های مقدماتی نظیر معاینه واژینال،بررسی اسپرموگرام،سونوگرافی و … مراجعه نمایند.
  2 – پس از انجام سونوگرافی و بررسی رحم و تخمدان ها ، داروهای محرک تخمک گذاری جهت بیمار از روز سوم قاعدگی تجویز می شود.
  3 – بیمار مجدداً حدود روز یازدهم الی دوازدهم قاعدگی سونوگرافی می شود و بسته به سایز تخمک ها در سونوگرافی مجدداً جهت بیمار دارو تجویز می شود.
  4 – بیمار با سونوگرافی های پی در پی تا آنجائی کنترل می شود که سایز تخمک ها به حدود 18 الی 20 میلی متر برسند.
  5 – پس از ان برای بیمار آمپول HCG تجویز می شود.
  6 – مناسب ترین زمان جهت انجام IUI،  34 الی 36 ساعت پس از تزریق آمپول HCG می باشد .
  7 – صبح روز IUI مایع منی همسر بیمار درون ظروف استریل به آزمایشگاه تحویل داده می شود، در آزمایشگاه شستشو داده شده و عملیات خاصی روی آن صورت می گیرد تا اسپرم های با کیفیت خوب جدا شوند و اسپرم های بد کیفیت و ناسالم جدا شوند. این روند آماده سازی اسپرم در حدود 30 الی 60 دقیقه طول می کشد.
  8 – پس از آن بیمار روی تخت معاینه قرار داده می شود،سپس پزشک با قراردادن وسیله معاینه، در واژن با کاتتر مخصوص اسپرم شستشو داده شده را از طریق دهانه رحم به داخل رحم هدایت و تزریق می کند.
  9 – سپس بیمار به مدت 20-15 دقیقه روی همان تخت استراحت کرده و سپس مرخص می شود.
  شانس موفقیت عمل IUI : شانس موفقیت در حدود 10 الی 20 درصد به طور متوسط 15 درصد است .

  خطرهای انجام عمل IUI :

  عفونت ، دردهای زیر دل شبیه درد دوران قاعدگی ، چند قلو زایی ، آسیب به دهانه رحم ،   سندرم هایپر استیمولیشن(تحریک بیش از حد تخمدانها ).

  دانستنی های ضرورری :

  1 – انجام عمل IUI درد ندارد.
  2 – انجام عمل IUI نیاز به بیهوشی ندارد (مگر موارد خاص که بیمار همکاری لازم را نداشته باشد و یا بیمار عدم توانایی در مقاربت داشته باشد (واژینیسموس).
  3 – پس از انجام IUI معمولاً خونریزی وجود ندارد ولی در صورت استفاده از پنس جهت دستیابی به دهانه رحم ممکن است از محل پنس خونریزی کمی به وجود آید. بعلاوه بعضی از زنان در حوالی تخمک گذاری خونریزی خفیفی دارند که در هر حال نیاز به اقدام خاصی نمی باشد.
  4 – انجام عمل زناشویی بلافاصله بعد از انجام IUI باعث افزایش شانس بارداری خواهد شد ولی در صورت داشتن خونریزی تا 48 ساعت زناشویی نداشته باشید.
  5 – استفاده از داروهای مسکن مثل ایبوپروفن،مفنامیک اسید و … بعد از IUI جهت کاهش دردهای رحمی توصیه نمی شود.
  6 – بعد از انجام IUI نیاز به دراز کشیدن نیست زیرا سوراخ دهانه رحم باز نمی ماند ولی بعضی پزشکان 15 الی 20 دقیقه توصیه به استراحت می کنند.
  7 – پس از ترخیص در صورت داشتن دردهای رحمی، می توانید در منزل استراحت کنید ولی در غیر اینصورت استراحت مورد نیاز نیست ولی از بلند کردن اشیاء سنگین و انجام فعالیت های ورزشی سنگین تا مشخص شدن وضعیت بارداری اجتناب کنید.
  8 – شنا، 48 ساعت پس از انجام IUI بلامانع می باشد.
  9 – ممکن است پس از انجام IUI احساس کنید که اسپرم ها خارج شده اند ولی باید توجه داشته باشید که وقتی اسپرم به داخل رحم هدایت می شود ممکن است باعث نرم کردن ترشحات دهانه رحم و خروج این ترشحات شود و این تصور را در شما به وجود آورد که اسپرم ها خارج شده اند.
  10 – داشتن حدود 3 الی 4 فولیکول بالغ،بیشترین شانس موفقیت در IUI را دارد. داشتن تعداد فولیکول بیشتر بدون افزایش موفقیت باعث افزایش شانس چند قلو زایی خواهد شد.
  11- 14 الی 17 روز پس از انجام IUI در صورتیکه قاعده نشدید،آزمایش خون حاملگی  انجام دهید. در صورتیکه منفی باشد یکماه بعد روز اول قاعدگی به پزشک معالج خود مراجعه نمائید و در صورتیکه مثبت باشد دو هفته پس از انجام تست جهت انجام سونوگرافی به پزشک معالج خود مراجعه نمائید.
  12- در صورتیکه پس از انجام IUI با نظر پزشک معالج تحت درمان با ترکیبات پروژسترون مثل آمپول،شیاف، یا قرص هستید منتظر قاعدگی خود به خود نباشید. 17 روز بعد از انجام IUI تست خون حاملگی انجام دهید و نتیجه را به پزشک خود اطلاع دهید. (در صورت منفی بودن جواب آزمایش بایستی داروها قطع شوند تا قاعدگی حاصل شود.)
  13 – در روز IUI نمونه اسپرم بایستی با استفاده از کاندوم های مخصوص نمونه گیری تهیه شود و با استفاده ازکف صابون ، ژل و … گرفته نشود.
  14 – در صورتیکه نمونه اسپرم از منزل یا هتل آورده شود فاصله محل سکونت تا مرکز نبایستی بیش از نیم ساعت باشد.

  دیگر خدمات

  • آمنیوسنتز

   آمنیوسنتز یک تکنیک پزشکی تشخیص قبل از تولد می‌باشد که در طی آن مقدار کمی از مایع آمنیون گرفته‌می‌شود و مورد بررسی ژنتیکی قرارمی‌گیرد.

  • انتقال جنین به لوله های رحمی

   در طی عمل Zift تخمک های لقاح یافته با عمل لاپاراسکوپی به درون لوله های رحمی منتقل می شوند تخمک لقاح یافته سپس به طور خود به خود به درون رحم مهاجرت کرده و جایگزین خواهد شد.

  • تخمک اهدایی

   تخمک اهدایی برای زوج هایی است که یا تخمک نداشته یا تخمک آنها از کیفیت پایینی برخوردار است، احتمال حاملگی در آنها به دلیل بيماری یا سن بالا بسیار کم است.

  • جنین اهدایی

   زمانی که جنین انتقالی حاصل از لقاح تخمک و اسپرم غیر زوج گیرنده باشد اهدای جنین محسوب میشود.

  • رحم اجاره ای

   رحم اجاره‌ای یا مادر جایگزین روشی است که در آن یک زن (مادر جایگزین) فرزند زوجی را که به روش‌های معمول قادر به بچه‌دار شدن نیستند، در رحم خود حمل می‌کند.

  • سرکلاژ

   سرکلاژ عمل بستن دهانه رحم که برای زنان باردار با سابقه سقط خودبه‌خودی در اثر پارگی یا ناتوانی مادرزادی سرویکس انجام می‌گیرد.

Features