• 19 فروردین 92
  میکرو اینجکشن (ICSI)

  میکرو اینجکشن (ICSI)

  تکنیک میکرو اینجکشن (تزریق اسپرم به داخل سیتو پلاسم تخمک) تحول عمده ای را در درمان ناباروری با علت مردانه ایجاد نمود . این تکنیک برای اولین بار در بلژیک در سال 1992 برای درمان ناباروری مردان استفاده شد و موفقیت ناشی از آن موجب گسترش استفاده از این روش گردید.
  در این روش جنین شناس با استفاده از میکروسکوپی با بزرگنمایی بالا قادر به تمایز اسپرم های طبیعی از غیر طبیعی بوده و پس از بی حرکت کردن اسپرم به وسیله سوزنی بسیار نازک آن را به داخل تخمک تزریق می نماید.
  عمل میکرو اینجکشن در 30 الی 40 درصد موارد به علت ناباروری باعلت مردانه انجام می شود.
  میکرواینجکشن شانس باروری را در موارد زیر افزایش می دهد:
  تعداد کم اسپرم ها، تحرک ضعیف اسپرم ها، اسپرم ها با اشکال ناهنجار زیاد، انسداد مجاری اسپرم بر، که مانع آزاد سازی اسپرم ها می شود،  وجود آنتی بادی ضد اسپرم، در موارد وازکتومی، در موارد عدم لقاح یا لقاح ضعیف با IVF و در موارد وجود اسپرم در نمونه بیوپسی از بیضه.

  مراحل انجام ICSI

  1. مرحله تحریک تخمک گذاری: داروهای محرک تخمک گذاری جهت به دست آوردن تخمک زیادتر  و متعاقب آن تشکیل چندین جنین و افزایش شانس باروری تجویز می شوند. این داروها معمولاً از روز دوم قاعدگی و پس از انجام سونوگرافی و حصول اطمینان از سالم بودن رحم و تخمدان ها تجویز می شوند.معمولاً به بیمار توصیه می شود که حدوداً یک هفته مانده به قاعدگی مراجعه نماید، روند رشد تخمک ها با انجام سونوگرافی های پی در پی پیگیری می شود لذا بیمار ممکن است تا رسیدن به وضعیت مطلوب چندین بار با فواصل 2الی 3روزه تحت سونوگرافی قرار گیرد. وقتی در سونوگرافی سایز فولیکول ها به  18 الی 20 میلی متررسید،آمپول HCG جهت بلوغ نهایی تخمکها  تجویز می شود. زمان تزریق آمپول HCG بسیار مهم است زیرا حدوداً  34  الی 36 ساعت پس از تزریق آن تخمک گذاری رخ خواهد داد و لذا زمان آن بایستی طبق نظر پزشک معالج تعیین شود تا تخمک ها فبل از رها شدن جمع اوری شوند.
  2. جمع آوری تخمک: لازم است بیمار در روز تخمک گیری ناشتا مراجعه نماید. بیمار در اتاق عمل روی تخت معاینه قرار داده می شود و بیهوشی مختصری گرفته تا  حین روند تخمک گیری، احساس ناراحتی نکند. سپس تخمک ها، با دید مستقیم سونوگرافی، توسط یک سوزن بسیار باریک کشیده  می شوند و درون لوله های مخصوص جمع آوری شده و به آزمایشگاه IVF تحویل داده می شوند. تخمک های جمع آوری شده توسط مجموعه ای از سلول های گرانولوزا پوشیده شده، این سلول ها با کمک آنزیم و با عبور متوالی از پی پت شیشه ای نازک جدا می شوند . تخمک های عاری از این سلول ها زیر میکروسکوپ بررسی شده و در صورت جدا شدن کامل سلول های گرانولوزا و بلوغ کامل تخمک ها، امکان تزریق اسپرم به داخل آن از طریق میکرواینجکشن مهیا می شود.
  3. جمع آوری اسپرم: در صورتیکه همسر بیمار قادر به جمع آوری مایع منی باشد در روز تخمک گیری،مایع منی تازه همسر در آزمایشگاه شستشو داده شده و پس از آماده سازی به آزمایشگاه IVF جهت عمل میکرواینجکشن تحویل داده می شود.  درروش میکرواینجکشن  گاهی نمونه اسپرم با روش PESA  یا FNA (با استفاده از سرنگ از بیضه با بی حسی موضعی) یا با TESE یا بیوپسی بیصه (با نمونه برداری مستقیم از بافت بیضه تحت بیهوشی عمومی) تهیه می شود. انجام این روش توسط متخصص اورولوژی می باشد و زمان آن نیز توسط اورولوژیست تعیین می شود و در صورتیکه زودتر از روز تخمک گیری انجام شود،اسپرم ها فریز خواهند شد و در روز تخمک گیری از انجماد در آورده می شوند.
  4. لقاح و رشد جنین: در آزمایشگاه IVF جنین شناس با استفاده از میکروسکوپ با بزرگنمایی بالا ، اسپرم را با سوزنی بسیار نازک به داخل تخمک تزریق می کند. روز بعد از تزریق،  تخمک ها از نظر باروری مورد ارزیابی قرار گرفته و در صورت بارور شدن تخمک، 48 ساعت دیگر نیز داخل دستگاه انکوباتور قرار داده می شوند تا به مرحله  جنین 8 سلولی برسند.
  5. انتقال یا ترانسفر جنین به داخل رحم: معمولاً جنین ها سه روز بعد از تخمک گیری به درون رحم انتقال داده می شود ( در صورتیکه جنینها بلاستوسیست باشند، انتقال پنج روز بعد خواهد بود ). معمولاً در طی انتقال حدوداً 2الی 3  الی 4 جنین به داخل رحم انتقال داده می شود و مابقی جنین ها در صورت مناسب بودن با استفاده از روش ذخیره جنین بوسیله انجماد ذخیره می شوند تا در صورت عدم موفقیت در سیکل درمانی بعدی مورد استفاده قرار گیرند. ترانسفر جنین در اتاق عمل انجام می شود ولی نیاز به بیهوشی ندارد. فقط بیمار روی تخت معاینه قرار داده می شود . برای وی وسیله معاینه گذاشته شده و سپس جنین ها با لوله های نازک  مخصوص از طریق سوراخ دهانه رحم، به درون رحم فرستاده می شود. این روند بدون درد بوده ولی گاهی اوقات بیمار دردهای خفیفی را تجربه خواهد کرد.
   پس از ترانسفر به مدت 30 دقیقه به بیمار استراحت داده می شود. سپس به بخش بستری هدایت شده و نهایتاً تا 3 الی 4 ساعت بعد ترخیص می شود.

  عوارض ICSI

  سندروم هایپر استیمولیشن (تحریک بیش از حد تخمدانها) ، عوارض بیهوشی، خونریزی، عفونت،  آسیب به عروق، روده ها و مثانه حین تخمک گیری، چند قلو زایی.
  در صورت بروز مشکلات زیر سریعاً به پزشک معالج یا کادر درمانی تماس بگیرید:

  • لکه بینی یا خونریزی
  • دل درد
  • تنگی نفس
  • تب بیش از 38 درجه سانتی گراد
  • وجود خون در ادرار

  دیگر خدمات

  • آمنیوسنتز

   آمنیوسنتز یک تکنیک پزشکی تشخیص قبل از تولد می‌باشد که در طی آن مقدار کمی از مایع آمنیون گرفته‌می‌شود و مورد بررسی ژنتیکی قرارمی‌گیرد.

  • انتقال جنین به لوله های رحمی

   در طی عمل Zift تخمک های لقاح یافته با عمل لاپاراسکوپی به درون لوله های رحمی منتقل می شوند تخمک لقاح یافته سپس به طور خود به خود به درون رحم مهاجرت کرده و جایگزین خواهد شد.

  • تخمک اهدایی

   تخمک اهدایی برای زوج هایی است که یا تخمک نداشته یا تخمک آنها از کیفیت پایینی برخوردار است، احتمال حاملگی در آنها به دلیل بيماری یا سن بالا بسیار کم است.

  • فریز جنین

   در صورتیکه تعداد تخمک ها زیاد باشد امکان فریز جنین ها برای زوجین فراهم می باشد تا درصورت عدم حصول بارداری در آینده مورد استفاده واقع شود.

  • لاپاراسکوپی

   لاپاراسکوپی نوعی تکنیک برای درون‌بینی شکم (حفره صفاق) و لگن است. اغلب لاپاراسکوپی اقدامی تشخیصی است ولی گاه می‌تواند درمانی نیز باشد.

  • لقاح آزمایشگاهی (IVF)

   لقاح آزمایشگاهی روشی است که در آن سلول‌های تخمک را در شرایط آزمایشگاهی با اسپرم بارور می‌کنند و یک یا چند سلول تخم به دست آمده را در رحم قرار می‌دهند.

Features