• 07 اسفند 91
  تخمک اهدایی

  تخمک اهدایی

  شایع ترین علت استفاده از تخمک اهدایی، کیفیت ضعیف تخمک ها در اثر بالا رفتن سن می باشد. کیفیت تخمک ها بعد از سن 35 سالگی شروع به افت کرد و به طور چشمگیزی بعد از 39 سالگی کاهش می یابد.

  چه افرادی کاندید استفاده از تخمک اهدایی هستند؟

  1. افرادی که یائسه شده باشند
  2. افرادی که دچار یائسگی زودرس شده اند
  3. کیفیت بسیار پایین تخمک ها
  4. تاریخچه بیماریهای ژنتیکی
  5. افرادی که به داروهای تحریک تخمگذاری با دوز بالا پاسخ مناسبی ندارند
  6. افرادی که دارای ذخیره تخمدانی پایینی هستند
  7. افراد بالای 39 سال
  8. کسانیکه سابقه سقطهای تکراری با علت نامشخص دارند
  9. کسانیکه تخمدانهای آنها با عمل جراحی برداشته شده و یا تخمدانها در اثر رادیوتراپی یا شیمی درمانی دچار نارسایی شده اند.

  شرایط گیرندگان تخمک

  1. داشتن برگه معرفی از پزشک معالج مبنی بر لزوم استفاده از تخمک اهدایی
  2. سن زیر 45 سال (در سنین بالاتر، داشتن مجوز از متخصصین داخلی الزامی می باشد.)
  3. عدم ابتلا به بیماریهایی که در آنها با بارداری برای مادر و جنین خطرناک است ( مانند فشار خون بالا، بیماریهای قلبی، دیابت و ….)
  4. عدم ابتلا زوجین به بیماریهای نظیر ایدز، هپاتیت، سفیلیس و …
  5. عدم اعتیاد زوجین
  6. داشتن رحم و آندومتر مناسب برای بارداری

  مدارک لازم برای دریافت تخمک

  1. شناسنامه زوجین و کپی از صفحات اول و دوم آن
  2. سند ازدواج و کپی از صفحات یک تا چهارم آن
  3. یک قطعه عکس 4×3 از هر کدام از زوجین
  4. دفترچه بیمه

  شرایط اهدا کنندگان تخمک

  1. داشتن سن بین 21 الی 35 سال
  2. بیوه یا مطلقه
  3. ترجیحا دارای فرزند
  4. غیر شیرده
  5. فرد اهدا کننده تخمک باید از نظر ژنتیکی کاملا سالم باشد
  6. عدم ابتلا به بیماریهای نظیر ایدز، هپاتیت، سفلیس و ….
  7. عدم اعتیاد
  8. دارای سونوگرافی نرمال و تایید شده توسط پزشک معالج از نظر حجم و ذخیر هر یک از تخمدان ها
  9. مشاوره با روانکاو یا روانپزشک

  مدارک لازم برای اهداکنندگان تخمک

  1. شناسنامه و کپی از صفحات اول و دوم آن
  2. سند طلاق و یا فوتنامه همسر و کپی از صفحات آن
  3. یک قطعه عکس 4×3
  4. دفترچه بیمه

  نکاتی که یک اهداکننده تخمک بایستی بداند

  1. قبل از انجام عمل اهدا تخمک، بایستی مراجعات متناوب و مکرر، طبق برنامه ای که به شما اعلام می شود به مرکز داشته باشید.
  2. در مراجعات اولیه، قبل از هماهنگ شدن با یک گیرنده خاص، سونوگرافی و معاینه زنان می شوید و برای شما آزمایشاتی از قبیل آزمایش ایدز، هپاتیت، اعتیاد و … ارسال می شود. در صورتیکه در هر کدام از موارد فوق مشکلی وجود داشته باشد یا پزشک معالج با توجه به شرح حال شما، تشخیص دهد که شما جهت اهدا تخمک مناسب نمی باشید، جهت این عمل انتخاب نخواهید شد.
  3. در صورتی که مورد تایید کامل پزشک معالج قرار بگیرید، سیکل قاعدگی شما، با سیکل قاعدگی یک گیرنده خاص، هماهنگ خواهد شد که این روند معمولاً در حدود یک ماه طول خواهد کشید.
  4. پس از هماهنگ شدن باگیرنده ، در روزی که به شما گفته خواهد شد، پس از انجام سونو گرافی، یکسری دارو (آمپول) برای شما تجویز خواهد شد. طول مدت تزریق این داروها بسته به پاسخ تخمدان ها، به طور متوسط در حدود 10 روز می باشد. تزریق آمپول ها به صورت عضلانی یا زیر جلدی می باشد.
  5. باید توجه داشته باشید که آمپول های تجویز شده را حتماً بایستی درون یخچال نگهداری کنید و در مراکز تزریقات معتبر (ترجیحاً در مرکز باروری و ناباروری) تزریق نمایید و پوکه آمپول ها را نزد خود نگهداری کنید. شما در قبال این داروها مسئول هستید و در صورت سهل انگاری در نگهداری آنها، خودتان بایستی متقبل پرداخت هزینه ها باشید.
  6. حین تزریق آمپول ها در روزهایی که برای شما تعیین خواهد شد حتما بایستی جهت انجام سونوگرافی صبح زود به مرکز مراجعه نمایید و از مراجعه دیر هنگام یا عدم مراجعه در روزهای تعیین شده جدا خودداری نمایید.
  7. سرانجام در روزی که از طرف پزشک معالج (با توجه به جواب سونوگرافی) برای شما تعیین می شود شما تحت عمل جراحی جهت خارج کردن تخمک ها از تخمدان قرار می گیرید. در همان روز تخمک های شما با اسپرم های همسر گیرنده در آزمایشگاه IVF تحت عمل لقاح قرار خواهد گرفت. عمل تخمک گیری یک عمل سرپایی با یک بیهوشی مختصر می باشد. قبل از تخمک گیری در زمانی که برای شما معین می شود با همسر گیرنده به مدت چند ساعت صیغه موقت خواهید شد تا جنین هایی که تشکیل می شوند مشروعیت داشته باشند.
  8. سه روز بعد از عمل تخمک گیری جهت انجام تسویه حساب با هماهنگی با مسئولین حقوقی مربوطه به مرکز مراجعه خواهید نمود.
  9. توجه داشته باشید که حین روند آماده سازی جهت اهدا تخمک ممکن است به هر دلیلی مثل تعداد تخمک کم، تعداد تخمک زیاد، درست مصرف نکردن داروها و … عمل اهدا کنسل شود در این صورت طبق قوانین موجود در مرکز که قبلا مورد تایید و امضاء شما قرار گرفته است با شما تسویه حساب خواهد شد.
  10. توجه داشته باشید که پس از اهدا تخمک نسبت به جنین هایی حاصله هیچ حق و حقوقی نخواهید داشت. این جنین ها قانوناً متعلق به زوج گیرنده می باشند.
  11. توجه داشته باشید که داروهایی که برای تحریک تخمدان ها استفاده می کنید ممکن است باعث ایجاد عوارض جانبی مثل گرگرفتگی، خشکی واژن، احساس خستگی، مشکلات خواب، بدن درد، تغییرات خلق و خو، حساسیت پستانها و یا سردرد شود. کلیه این عوارض موقتی می باشند.
   • خطرات استفاده از داروهای تحریک تخمک گذاری که برای شما تجویز می شود به شرح زیر می باشد
    • قرمزی و تورم محل تزریق
    • بزرگ شدن موقت تخمدان ها
    • احتباس آب درون شکم و لگنبروز سندروم هایپراستیمولیشن (مراجعه به بروشور سندروم هایپراستیمولیشن).
   • خطرات حین عمل تخمک گیری شامل احتمال آسیب به روده ها، مثانه، عروق اطراف تخمدان، آسیب به اعضای مجاور تخمدان هاست که البته این عوارض بسیار نادر می باشند.
  12. باید توجه داشته باشید که حین مصرف داروها امکان حاملگی برای شما وجود دارد لذا در صورتی که فعالیت جنسی دارید، از روش های پیشگیری از بارداری استفاده کنید.
  13. باید توجه داشته باشید که حین مصرف داروها از استعمال دخانیات مصرف الکل و داروهای غیر مجاز اکیدا خودداری فرمائید. مصرف هر نوع دارو بایستی تحت نظر پزشک معالج صورت گیرد.
  14. عوارض طولانی مدت داروهای تحریک تخمک گذاری ناشناخته می باشد. بعضی مطالعات تایید نشده نشان داده که این داروها ممکن است ریسک سرطان تخمدان را افزایش دهد.
  15. باید توجه داشته باشید که ممکن است با مصرف داروهای تحریک تخمک گذاری شانس بارداری های آتی در شما کمتر از حد نرمال شود.
  16. توجه داشته باشید که پس از تخمک گیری ممکن است هیچ جنینی تشکیل نشود بروز این مسئله ممکن است به عللی نظیر، وضعیت نامطلوب تخمک ها، مشکلات آزمایشگاه، تخمک های نابالغ و … باشد. در این صورت طبق قوانین مرکز که قبلا به تایید و امضا شما رسیده است با شما تسویه حساب خواهد شد.
  17. توجه داشته باشید که ممکن است بنا به صلاحدید پزشک تخمک های شما برای بیش از یک زوج مورد استفاده قرارگیرند. (این در صورتی است که تعداد تخمک ها زیاد باشد)، که در اینصورت، با هماهنگی با بخش مشاوره حقوقی مرکز، مبلغ دریافتی بیشتری خواهید داشت.
  18. درصورتیکه فرد گیرنده تخمک انصراف بدهد، قسمت حقوقی مرکز با فرد دیگری که کاندید استفاده از تخمک اهدایی است، هماهنگی لازم را بعمل خواهد آورد. در صورتیکه فرد دیگری جهت دریافت تخمک هماهنگ نشد، تخمک ها در زمان مقرر گرفته، فریز میشوند و قسمت حقوقی مرکز نسبت به تسویه حساب اقدام خواهد نمود.
  19. قانون ثابتی برای تعداد دفعات مجاز جهت اهدای تخمک وجود ندارد ولی به علت افزایش احتمال سرطان تخمدان (که در بعضی مقالات مطرح شده است)، انجام این عمل بیش از 3 بار در طول زندگی توصیه نمی شود. فاصله هر بار اهدای تخمک حداقل بایستی شش ماه باشد.

  دیگر خدمات

  • میکرو اینجکشن (ICSI)

   میکرو اینجکشن برای تزریق اسپرم به داخل سیتو پلاسم تخمک در جهت درمان ناباروری مردان استفاده می شود و موفقیت ناشی از آن موجب گسترش استفاده از این روش گردیده است.

  • نمونه‌گیری از پرزهای جفتی

   نمونه‌گیری از پرزهای جفتی یک تست تهاجمی جهت تشخیص سلامتی جنین قبل از تولد می باشد.

  • هیستروسکوپی

   هیستروسکوپی دیدن محوطه داخل رحمی و لوله‌های فالوپ از طریق دستگاه درون‌بینی است که از طریق دهانه رحم داخل می‌شود.

  • جنین اهدایی

   زمانی که جنین انتقالی حاصل از لقاح تخمک و اسپرم غیر زوج گیرنده باشد اهدای جنین محسوب میشود.

  • رحم اجاره ای

   رحم اجاره‌ای یا مادر جایگزین روشی است که در آن یک زن (مادر جایگزین) فرزند زوجی را که به روش‌های معمول قادر به بچه‌دار شدن نیستند، در رحم خود حمل می‌کند.

  • سرکلاژ

   سرکلاژ عمل بستن دهانه رحم که برای زنان باردار با سابقه سقط خودبه‌خودی در اثر پارگی یا ناتوانی مادرزادی سرویکس انجام می‌گیرد.

  • فریز جنین

   در صورتیکه تعداد تخمک ها زیاد باشد امکان فریز جنین ها برای زوجین فراهم می باشد تا درصورت عدم حصول بارداری در آینده مورد استفاده واقع شود.

Features