• 23 اسفند 96
  • 0

  هایپرپرولاکتینمی

  پرولاکتین چیست؟
  پرولاکتین هورمونی است که توسط غده هیپوفیز که در کف استخوان جمجمه قرار دارد ترشح می شود. پرولاکتین هورمونی است که باعث رشد و تکامل پستان ها شده و بعد از تولد نوزاد باعث تولید شیر می شود. به طور طبیعی هم زنان و هم مردان دارای مقادیری از هورمون پرولاکتین در خون هستند ترشح هورمون پرولاکتین به وسیله فاکتورهای دیگری که فاکتورهای مهار کننده تولید پرولاکتین نامیده میشوند،کنترل می شود. از جمله این فاکتور ها می توان به دوپامین اشاره کرد. در طول حاملگی سطح هورمون پرولاکتین در خون بالا می رود و پرولاکتین بالا باعث تحریک تولید شیر می شود.
  در خانم های غیر باردار هورمون پرولاکتین باعث تنظیم سیکل قاعدگی می شود و در مردان این هورمون بر تولید اسپرم تاثیر می گذارد.
  هایپر پرولاکتینمی چیست؟
  هایپر پرولاکتینمی به شرایطی گفته می شود که سطح پرولاکتین در خون زنی که حامله نیست همچنین در خون مردان به بالاتر از حد طبیعی برسد.
  هایپر پرولاکتینمی بیشتر در زنان شایع می باشد. یک سوم زنانی که قاعدگی نامنظم دارند مبتلا به هایپر پرولاکتینمی هستند. هایپر پرولاکتینمی ممکن است باعث ناباروری و یا ترشح شیر از پستانها (گالاکتوره) شود. در 90 درصد زنانی که دچار ترشح شیر از پستانها هستند یا به عبارتی دچار گالاکتوره می باشند، سطح هورمون پرولاکتین بالاتر از حد طبیعی می باشد.
  سطح بالای هورمون پرولاکتین با تولید هورمون های دیگر مثل استروژن و پروژسترون تداخل نموده و لذا ممکن است باعث توقف تخمک گذاری، قاعدگی های نامنظم یا قطع قاعدگی شود. بعضی زنان دچار هایپر پرولاکتینمی هستند ولی هیچ علائمی ندارند. هایپر پرولاکتینمی در آقایان می تواند باعث بروز گالاکتوره، ناتوانی جنسی، کاهش تمایلات جنسی ،کاهش تولید یا قطع تولید اسپرم و لذا ناباروری شود.
  علل ایجاد هایپر پرولاکتینمی:
  علل شایع عبارتند از:
  * تومورهای هیپوفیز (پرولاکتینوما)
  * هیپوتیروئیدی (کاهش سطح هورمون های تیروئید)
  * بعضی داروها از قبیل داروهای ضدافسردگی، داروهای ضد فشارخون
  * بعضی داروهای گیاهی مثل رازیانه
  * تحریکات قفسه سینه (جراحی قفسه سینه ،لباس زیر تنگ و چسبان و …)
  * استرس بیش از حد
  * انجام تمرینات ورزشی بیش از حد
  * بعضی غذاها
  * تحریک نوک سینه
  * یک سوم علل هایپر پرولاکتینمی ناشناخته می باشد.
  نحوه تشخیص هایپر پرولاکتینمی:
  * آزمایش خون: آزمایش خون می تواند سطوح بالای پرولاکتین را تشخیص دهد. در صورتیکه به تازگی چیزی خورده باشید یا استرس داشته باشید ممکن است به اشتباه سطح هورمون بالا نشان داده شود لذا بهتر است آزمایش را درصبح ناشتا (حوالی ساعت 9 صبح) و بدون هیچ گونه استرسی انجام دهید.
  * MRI: در صورتیکه میزان پرولاکتین بیش از 2 برابر میزان طبیعی باشد ممکن است پزشک صلاح بداند برای بررسی غده هیپوفیز شما از نظر وجود تومور، برای شما درخواستMRI نماید.
  درمان هایپر پرولاکتینمی:
  درمان بستگی به علت ایجاد کننده آن دارد. در صورتیکه هایپر پرولاکتینمی علتی نداشته باشد یا علت آن تومور هیپوفیز باشد، درمان معمول آن، درمان دارویی می باشد در صورتیکه علت ایجاد هایپر پرولاکتینمی، هایپوتیروئیدی باشد، داروهای برطرف کننده هایپوتیروئیدی ممکن است باعث کاهش سطح هورمون پرولاکتین و برگشت آن به حالت نرمال شود.
  همچنین اگر علت ایجاد این مشکل داروهایی است که مصرف می کنید پزشک می تواند با تغییر نوع داروی شما باعث برطرف شدن هایپر پرولاکتینمی شود.
  داروهایی که برای درمان هایپر پرولاکتینمی به کار می روند:
  معمول ترین و رایج ترین داروی به کار رفته، کابرگولین و بروموکریپتین می باشد. این داروها در شروع مصرف با دوز کم، تجویز می شوند و به تدریج دوز انها افزوده می شود تا سطح هورمون پرولاکتین در بدن شما به حالت نرمال برگردد. درمان تا زمانی ادامه پیدا می کند که علایم شما کم شود یا اگر هدف شما باردار شدن است، باردار شوید. به محض بارداری درمان با نظر پزشک معالج متوقف می شود.
  قرص کابرگولین دارای اثرات جانبی کمتری نسبت به بروموکرتیپین می باشد و سریعتر اثر میکند. مصرف کابرگولین و بروموکرتیپین در بارداری مجاز است.
  اثرات جانبی این داروها عبارتند از: احساس سبکی سر، حالت تهوع و سر درد، افزایش تدریجی دوز این داروها به کاهش عوارض جانبی آنها کمک خواهد کرد. راه دیگری که باعث کاهش اثر جانبی قرص بروموکرتیپین می شود مصرف آن به صورت واژینال می باشد. در مواردی که علت ایجاد هایپر پرولاکتینمی تومورهای بزرگ هیپوفیز می باشد و با تجویز دارو علائم برطرف نشود، ممکن است عمل جراحی نیاز باشد.

  ثبت نظر ‪&‬larr‪;‬

Photostream