• 23 اسف 96
  • 0

  میزوپروستول (MISOPROSTOL)

  * اسامی تجارتی:
  cytotec
  cyprostol
  * اشکال داروئی: قرص 100 mcg و 200 mcg
  میزوپروستول هم خانواده پروستاگلاندین است که ترشح اسیده معده را کاهش می دهد و از سوی دیگر سبب تنظیم و افزایش ترشحات بیکربنات و موکوس در معده می شود.گیرنده پروستاگلاندینی قابل اشباع و برگشت پذیر است. از سوی دیگر میزوپروستول می تواند موجب انقباضات رحمی هم شود که سبب سقط، زایمان زودرس یا نقائص زایمانی می شود.
  * موارد مصرف:
  – جلوگیری از ایجاد زخم معده توسط داروهای هم خانواده بروفن
  – در زخم معده یا دوازدهه
  سایر موارد:
  – جلوگیری از رد حاد پیوند در پیوند کلیه
  – بازکردن دهانه سرویکس و القای زایمان
  – ختم حاملگی در موارد حاملگی های پوک 400 mcg از راه واژینال
  * عوارض جانبی:
  شایعترین : سردرد، اسهال، درد شکمی، تهوع، نفخ،ا ستفراغ، سوء هاضمه
  سایر عوارض: لکه بینی، درد هنگام قاعدگی،ا ختلال قاعدگی
  * موارد منع مصرف:
  -منع در حساسیت به پروستاگلاندین ها، زنان حامله و شیرده
  – احتیاط در سنین بالا، نارسائی کلیه، ناباروری
  *مصرف در بارداری و شیر دهی:
  دارو می تواند حاملگی را به خطر بیندازد حتی در موارد مورد استفاده برای القای حاملگی، پارگی رحم گزارش شده است.
  *عوارض جانبی مصرف میزوپروستول:
  – تب و لرز: تب و لرز از عوارض نسبتا شایع بوده ولی موقتی و گذرا هستند. با مصرف دوز 600 میکروگرم به‌طور متوسط 28% موارد لرز و 5/7% تب گزارش شده است.
  دمای بیش از Cº 40 در صورت استفاده از دوزهای بالاتر (800)، با فواصل کوتاه‌تر و در روش زیرزبانی یا خوراکی بیشتر بروز می‌کند. تب معمولا گذرا بوده و با داروهای تب بر رایج و خنک کردن بدن کنترل می‌شود.
  -عوارض گوارشی: تهوع، استفراغ، اسهال عوارض ناخواسته شایع بوده و حدود 35% موارد بروز می‌کند.23 اسهال شایع‌ترین عارضه بوده. معمولا خفیف و در طول یک روز خودبه‌خود محدود می‌شود. استفراغ در کمتر از شش ساعت فروکش می‌کند. عوارض گوارشی در روش خوراکی یا زیرزبانی شایع‌ترند.
  – دل درد و دل پیچه: دل درد (Cramp) معمولا در ساعات اول (در برخی موارد به فاصله 10 دقیقه) پس از مصرف میزوپروستول شروع شود.
  برای کاهش درد، NSAID درمان مناسبی است بدون این‌که اثربخشی میزوپروستول را کم کند. معمولا در زنان جوان‌تر و یا کسانی که دوزهای متعدد میزوپروستول دریافت می‌کنند مسکن بیشتری مورد نیاز است.
  – تحریک بیش از حد رحم و پارگی رحم: دوزهای متعدد میزوپروستول برای القا زایمان، ممکن است منجر به تحریک بیش از اندازه رحم شود، البته با دوزهای پایین پیشنهادی 25 میکروگرم واژینال یا 20 میکروگرم خوراکی خطر هیپر استیمولیشن برابر مصرف داینوپروستون یعنی حدود 12%- 4% است.
  پارگی رحم هم از خطرات دیگر مصرف میزوپروستول است که قبلا توضیح داده شد.
  -آنومالی‌های جنینی: آنومالی‌های جنینی متفاوتی به‌دنبال مصرف ناموفق میزوپروستول جهت ختم بارداری گزارش شده است، اما شایع‌ترین آن‌ها سندرم Mobius است. این سندرم شامل عدم تکامل اعصاب مغزی 6 و 7 بوده که منجر به پارزی صورت و اختلال در حرکت چشم‌ها می‌شود نقص اندام‌های فوقانی و تحتانی، عدم وجود انگشتان- کلاب فوت و در مواردی نقص تکامل در اعصاب مغزی 12، 11، 9، 8، 5، 3 می‌شود.
  – تاخیر در تشخیص حاملگی مولار:
  در مواردی که میزوپروستول جهت درمان سقط فراموش شده یا سقط ناقص استفاده می‌شود به علت عدم دسترسی به نمونه پاتولوژی و امکان وجود حاملگی مولار در هر یک از این موارد پی‌گیری بیمار تا منفی شدن HCG توصیه می‌شود.
  * جمع‌بندی:
  در جوامعی که امکان دسترسی به سیستم‌های خدمات بهداشتی- درمانی محدود است، استفاده از میزوپروستول می‌تواند مرگ و میر مادر را به میزان قابل توجه کم کند. اما باید به‌خاطر داشت که میزوپروستول داروی قوی بوده، با اطلاعات کامل باید تجویز شود و جهت جلوگیری از مصرف نادرست آن با توجه به اطلاعات مبتنی بر شواهد مناسب‌ترین دوز را انتخاب کرد.

  ثبت نظر ‪&‬larr‪;‬

Photostream