• 23 اسفند 96
  • 0

  مشکلات زناشویی بعد از تولد نوزاد

  بچه دار شدن تجربه اعجاب آور و منحصر به فردی است، اما از آنجا که وظایف جدید و متنوعی بعهده والدین گذاشته می شود، می تواند رابطه زناشویی پدر و مادر را بطور جدی تهدید کند. با اینکه تطابق با این دوره دشوار است و مطمئنا چالش هایی در زندگی ایجاد می شود، اما با داشتن آگاهی های لازم و انتظارات واقع بینانه از خود و شریک زندگی می توان گذر از این دوره پرمسئولیت را به یکی از زیباترین مراحل عمر بدل کرد.
  چه زمانی می توان رابطه زناشویی را دوباره آغاز کرد؟
  اکثر پزشکان زمان مناسب برای آغاز رابطه زناشویی را 6-4هفته پس از زایمان می دانند. قبل از شروع این رابطه باید ترشح لوشیا (ترشحات واژینال پس از زایمان) قطع شده باشدتا از بروز عفونت پیشگیری شود.
  کاهش میل جنسی در اثر بی خوابی و کم خوابی: خستگی مهم ترین عاملی است که تمایلات جنسی مادر جوان را سرکوب می کند، بویژه در ماه های اول که کودک هر 3-2 ساعت برای خوردن شیر بیدار می شود. بیدار شدن، شیر دادن، بیدار شدن و شیر دادن . مادر احساس می کند فقط یک منبع غذایی است بدون هیچ میل و احساسی. در حالی که همسرش ممکن است میل جنسی زیادی داشته باشد، زیرا برقراری رابطه جنسی برای مرد آرامش و آسودگی بهمراه می آورد و در ضمن کمک می کند تا از نظر احساسات عاشقانه به همسرش نزدیک تر شود.
  راه حل: بهترین کار این است که مادر راجع به احساس خود و علت عدم تمایلش با همسر صحبت کند و با خلاقیت خود راه هایی برای رفع این مشکل بیابند. مثلا مرد می تواند مدتی از نوزاد مراقبت کند تا مادر بخوابد و با انرژی و احساس عشق و حق شناسی نسبت به همسرش که باعث برانگیختن احساساتش نیز شده از خواب بیدار شود. راه دیگر این است که برقراری رابطه جنسی با برنامه ریزی قبلی به صبح زود موکول شود. همچنین می توان از یکی از اعضای خانواده یا یک پرستار بچه برای نگهداری نوزاد بمدت یکشب کمک گرفت.
  هورمون ها: سطح هورمون استروژن پس از زایمان کم میشود و این کاهش استروژن با ایجاد اختلال در لیز شدن واژن و بدنبال آن احساس درد در هنگام رابطه زناشویی باعث کاهش میل می شود.
  راه حل: استفاده از یک لوبریکانت (پماد لیز کننده) معمولا مشکل را حل می کند. بمحض اینکه قاعدگی مجددا آغاز شود یا شیردهی به پایان برسد، سطوح استروژن مجددا بالا میرود.
  افسردگی پس از زایمان:
  افسردگی، احساس غمگینی، اضطراب و ناامیدی ممکن است ماهها پس از زایمان طول بکشد. اگر این علائم در مادر جوان دیده شد، باید حتما با پزشک خود مشورت کند.
  راه حل: .درمان افسردگی پس از زایمان بسیار آسان است و ازوارد شدن آسیب جدی به رابطه مادر و پدر یا مادر و فرزند جلوگیری می کند.
  شیر دادن: خوردن شیر مادر برای نوزاد خواص اعجاب آوری دارد اما ممکن است در تمایلات جنسی مادر اشکال ایجاد کند. شیردادن انرژی زیادی از مادر می گیرد چه انرژی فیزیکی چه احساسی و ممکن است “زن بودن” را به نفع “مادربودن” کنار بزند. علاوه بر آن بعضی مادران داشتن تمایلات جنسی در دوره شیردهی را کاری نادرست و گناه آلود می دانند.
  راه حل: اطمینان بخشی به مادر ایجاد فرصت های استراحت و ” به خود رسیدن” این مشکل را حل می کند.
  نگرانی از ترشح شیر در حین رابطه زناشویی و درد سینه ها نیز مشکل دیگری است که با پوشیدن لباس زیر مناسب و استفاده از پدهای شیردهی قابل حل است.
  تغییرات جسمی: درطول بارداری یک خانم باردار حدود15-11 کیلوگرم افزایش وزن خواهد داشت.به این اضافه وزن ” نازیبایی های” دیگری مانند خطوط ایجاد شده روی شکم و احتمالا سینه ها(استریا) و نیز برش جراحی سزارین افزوده می شود. بنابراین شگفت آور نخواهد بودکه بسیاری از خانم ها پس از زایمان اعتماد به نفس خود درمورد جذابیت جنسی را از دست بدهند یا دچار کاهش تمایلات جنسی شوند.
  راه حل: توجه مثبت همسر و اطمینان بخشی او می تواند بسیار مفید باشد. در ضمن مادر جوان با ایجاد تغییرات ساده ای در سبک زندگی می تواند فیزیک بدنی خود را بهبود بخشد. مثلا روزی 30 دقیقه ورزش کند یا تغذیه سالمتری شامل چربی و کربوهیدرات کمتر داشته باشد.در ضمن می تواند از لباسهایی استفاده کند که اندامش را شکیل تر نشان دهد.

  تغییرات واژن: کشش بیش از حد دیواره واژن در حین زایمان ممکن است در یک بازه زمانی چند هفته تا چند ماه در احساس لذت مادر تداخل ایجاد کند.
  راه حل: انجام ورزشهای کگل بسیار مفید است‌ . نحوه انجام ورزش کگل:عضلات کف لگن را منقبض کنید.برای اینکه بدانید چه عضلاتی در کف لگن وجود دارند، موقع ادرار کردن سعی کنید جریان ادرار را متوقف کنید.همین عضلات را روزانه 5 الی 6 ست و در هر ست 10 بار ورزش دهید: 3ثانیه عضله را بالا بکشید(منقبض کنید)، رها کنید، مجددا منقبض کنید.در ادامه می توانید زمان انقباض را از 3ثانیه بیشتر کنید.پس از 6 هفته نتایج عالی این ورزش را مشاهده خواهید کرد. در ضمن باید دانست که تغییرات جسمی قسمتی از فرایند فوق العاده مادر شدن است و باید با نگرش مثبتی به آنها توجه کرد.
  احساس خشم: اگر هیچ کدام از عوامل بالا در تمایلات جنسی مادر نقش ندارد، شاید وقت آن باشد که با صداقت از خود سوال کند چه عاملی به او اجازه نمی دهد از زندگی زناشویی خود لذت ببرد.گاهی اوقات انسان ها احساس خشم و آزردگی خود را به درون وجودشان منتقل می کنند. احساس آزردگی از اینکه مجبور است تمام فعالیت های مفید و جالب زندگی از جمله کار و دوستان را رها کرده و به تعویض پوشک بچه بپردازد، در حالی که همسرش هنوز تمام دیگر منابع لذت بخش خود را در دسترس دارد.
  راه حل: مکالمه صمیمانه با همسر و بیان دل آزردگی ها و خواسته ها می تواند در رفع این احساس بسیار موثر باشد. در صورت نیاز جدی تر حتما از مشاور استفاده شود.
  راهکارهای مفید:
  1. استراحت کافی و خواب مناسب
  2. -بهبود رابطه و صمیمیت با همسر
  3. برنامه ریزی برای داشتن رابطه زناشویی در اوقات مناسب
  4. پذیرفتن واقعیت ها(محدودیت ها و در کنار آن لذت های فرزند دار بودن)
  5. جایگزینی لذت های دیگر(ماساژ،در آغوش گرفتن همسر،یادآوری خاطرات خوش گذشته و ابداع “بازیهایی”برای بهتر شدن رابطه
  6. دور کردن احساسات منفی با صحبت کردن راجع به آنها با همسر
  7. کمک گرفتن از اعضای خانواده و پرستار بچه

  ثبت نظر ‪&‬larr‪;‬

Photostream