• 23 اسف 96
  • 0

  علل خشکی واژن و راه هاي درمان آن

  خشکی واژن، مشکلی شایع در طی و بعد از دوران یائسگی در زنان است، هر چند که کاهش رطوبت واژن در هر سنی می تواند رخ دهد. خشکی واژن، علامت واضح تحلیل واژن است. تحلیل واژن عبارتست از نازک شدن و التهاب دیواره واژن در اثر کاهش هورمون استروژن.
  لایه نازکی از رطوبت، دیواره های واژن را می پوشاند که هنگام مقاربت جنسی با همسر و تحریک جنسی، افزایش جریان خون به سمت دستگاه تناسلی، باعث افزایش ترشحات واژن و لغزندگی آن می شود. تغییرات هورمونی در اثر قاعدگی، افزایش سن، یائسگی، زایمان و شیردهی روی میزان و غلظت رطوبت واژن موثر است.
  علل خشکی واژن:
  خشکی واژن علل مختلف فیزیکی و روحی دارد که هر دو منجر به ایجاد و تشدید این مشکل می شوند که شامل:
  1. عوامل روحی: ﻋﺪم آراﻣﺶ و آﺳﺎﯾﺶ، ﺣﺎﻻت ﻋﺼﺒﯽ، اﺿﻄﺮاب، ﺑﺮاﻧﮕﯿﺨﺘﮕﯽ ﺑﯿﺶ از ﺣﺪ، اﺳﺘﺮس و .. از ﻋﻮاﻣﻞ ﻣﻮﺛﺮ در ﺧﺸﮑﯽ واژن ﺑﻪ ﺷﻤﺎر ﻣﯽ رود؛ ﻟﺬا ﺗﻮﺟﻪ ﻣﺮد ﺑﻪ ﮐﯿﻔﺖ راﺑﻄﻪ زﻧﺎﺷﻮﯾﯽ و همچنین اهمیت ﺑﻪ ﻣﻌﺎﺷﻘﻪ ﭘﯿﺶ از راﺑﻄﻪ ﺟﻨﺴﯽ ﺗﺎ ﺣﺪی در رﻓﻊ اﯾﻦ ﻣﺸﮑﻞ ﻣﻮﺛﺮ ﺧﻮاهد ﺑﻮد.
  2. ﺧﺎﻃﺮات ﺑﺪ از ﺳﮑﺲ: اﺿﻄﺮاب زﯾﺎد، ﻣﺸﮑﻼت زﻧﺎﺷﻮﺋﯽ، اﺿﻄﺮاب در ﺑﺎره ﻧﺤﻮه رﻓﺘﺎر ﺟﻨﺴﯽ ﺷﺮﯾﮏ ﺟﻨﺴﯽ، اﻓﺴﺮدﮔﯽ،ﺑﯿﻤﺎری های روانی
  3. عوامل فیزیکی:
  – زایمان و شیردهی
  – شیمی درمانی و پرتو درمانی
  – اختلالات سیستم ایمنی بدن
  – کشیدن سیگار
  – خارج کردن تخمدانها
  – داروهای متوقف کننده هورمون استروژن
  – نوعی بیماری خودایمنی که در این بیماری بدن به سلولهای که تولید رطوبت می کنند حمله کرده و این سلولها را از بین می برد.
  – کاهش هورمون استروژن
  – برخی داروهای آلرژی و سرماخوردگی حاوی دکونژستانت هایی (ضد احتقان) هستند که باعث کاهش رطوبت در بسیاری از قسمت های بدن از جمله واژن می شود.
  – شستن واژن با مواد مایع شوینده، باعث به هم خوردن تعادل شیمیایی طبیعی موجود در واژن و در نتیجه التهاب و عفونت آن می شود.
  جدا از این که چه عاملی موجب خشکی واژن شده است این خشکی سبب می شود که رابطه جنسی همراه با درد بوده و واژن دچار سوزش و خارش شود.
  علائم خشکی واژن:
  -تکرر ادرار یا نیاز فوری به دفع ادرار
  – عفونت ادراری مکرر
  – سوزش و خارش واژن
  – درد واژن
  – درد یا کمی خونریزی هنگام مقاربت جنسی با همسر
  ️ درمان خشکی واژن:
  – درمان دارویی: که برای تجویز دارو باید به پزشک زنان مراجعه کرد. استفاده از استروژن واژینال، خطر ابتلا به عفونت ادراری را نیز کم می کند.
  – لیزر واژینال
  – درمان خانگی: توصیه اولیه ما رعایت اصول مهم و مصرف مواد مفید در برنامه غذایی است. استفاده از ویتامینB برای درمان این مشکل به کار می رود به خصوص که این ویتامین سطح استرس را کاهش می دهد. همچنین استفاده از ویتامینهای A و E نیز در شیوه های درمانی این مشکل به کار می رود.
  – سعی کنید در طی روز به اندازه کافی آب بنوشید و از تشنگی زیاد جلوگیری کنید. به اندازه کافی به استراحت و خواب شبانگاهی تان توجه کرده و ورزش منظم را فراموش نکنید.
  – از مصرف مواد شیمیایی تا حد ممکن خودداری کنید.
  – سویا را حتما در رژیم غذایی خود قرار دهید. استفاده مناسب و به اندازه سویا در رژیم غذایی در رفع این مشکل بسیار موثر است. همچنین سعی کنید از میوه جات و سبزیجات تازه استفاده کرده و از خوردن غذاهای سرخ کرده و یا بسیار چرب خودداری کنید. این مواد غذایی در بروز خشکی واژن می تواند نقش داشته باشد.
  – استفاده از مواد شیمیایی و معطری که در ارتباط و تماس نزدیک با سیستم تناسلی تان است را کاهش دهید.
  – استفاده از مواد لغزنده و مرطوب کننده: مواد مرطوب کننده هم بعد از یک بار مصرف، تا سه روز خشکی واژن را برطرف می کنند.
  و در آخر به رابطه جنسی خود با همسرتان توجه کنید زیرا داشتن رابطه جنسی مناسب و منظم با همسر، میزان خشکی واژن را کم می کند. باز هم تاکید می کنیم که قبل از مصرف هر کرم یا دارویی حتما باید با ماما یا پزشک متخصص زنان مشورت کنید.

  ثبت نظر ‪&‬larr‪;‬

Photostream