• 23 اسفند 96
  • 0

  انتقال جنین فریز شده بعد از 14 سال

  جنینی که 14 سال پیش در مرکز باروری و ناباروری اصفهان به صورت فریز نگهداری شده بود، به رحم مادر انتقال داده شد و منجر به بارداری موفقیت آمیز شد. بدین ترتیب رکورد طولانی ترین زمان فریز جنین در کشور شکسته شد.
  صبح روز نهم بهمن ماه امسال، جنینی که 14 سال پیش به علت ابتلای مادر به سرطان(لنفوم هوچکین)، در مرکز باروری و ناباروری اصفهان فریز شده بود و پس از طی مراحل درمانی مادر و رهایی وی از سرطان، به رحم وی انتقال داده شده بود، متولد شد.
  به گفته دکتر سید اسداله کلانتری، مدیرعامل مرکز باروری و ناباروری اصفهان، این برای اولین بار است که در ایران و حتی در اروپا نوزادی پس از 14 سال فریز شدن متولد می شود و این موضوع حاصل تلاش دسته جمعی اعضای مرکز باروری و ناباروری اصفهان است. به گفنه ایشان، جنین‌های فریز شده در گذشته تنها در 70 درصد از موارد شانس برگشت داشتند ولی از سه سال گذشته تاکنون که از روش انجماد شیشه‌ای که جزو روش انجماد سریع است، استفاده می شود، احتمال برگشت جنین فریز شده به بالای ۹۰ درصد می رسد.
  دکتر کلانتری می گوید روش فریز کردن جنین از سال 1984 در دنیا به وجود آمده است و مرکز ناباروی اصفهان هم در حدود 21 سال است که از این تکنولوژی در درمان بیماران مبتلا به ناباروری استفاده می کند. به گفته وی، هم اکنون بیش از 300 هزار جنین فریز شده درآزمایشگاه این مرکز وجود دارد و این مرکز یک مجموعه قوی است که این کار را به نحو مطلوبی انجام می دهد.
  دکتر کلانتری افزود: از هرخانمی که عمل آی وی اف انجام می دهد، به طور متوسط 15 الی 20 تخمک گرفته می شود ولی در هر بار انتقال 1 الی 2 جنین به وی انتقال داده می شود و مابقی جنینها برای وی فریز می شوند تا اگر در آینده مادر نیاز به جنین داشت، مجددا به رحم وی انتقال داده شود.وی بیان داشت در این مدت خانواده‌ها باید هزینه جنینهای فریز شده را که سالانه 80 هزار تومان است، پرداخت نمایند البته این موضوع با صلاحدید زوجین انجام می شود و اگر زوجی مایل نباشد که جنین هایشان را فریز کنیم، این کار را انجام نمی دهیم. اما پیشنهاد ما به خانواده های نابارور این است که حتما تعدادی از جنین ها را برای آینده فریز نمایند.
  در پایان دکتر کلانتری بر این نکته تاکید کرد که بهتر است زوجینی که جنین فریز دارند تکلیف جنین‌های فریز شده را هر چه سریعتر مشخص نمایند و برای انتقال آنها به درون رحم اقدام نمایند تا فضا برای جنین های آینده باز باشد. به گفته دکتر کلانتری، هر جنین باید در دمای منفی 196 درجه نگهداری شود. این در حالی است که دمای قطب در حداقل مقدار دما به منفی70 یا 80 درجه می رسد و جنین ها اگر در این دمای سرد نگهداری نشوند، ممکن است حرکت داشته باشند و نابود شوند.

  ثبت نظر ‪&‬larr‪;‬

Photostream