• 23 اسف 96
  • 0

  آیا استفاده از ترکیبات و مکملهای حاوی زنجبیل در کنترل تهوع استفراغ دوران بارداری توصیه می شود؟

  ما استفاده از غذاهای حاوی زنجبیل ( از جمله: چای زنجبیل، آب نبات زنجبیل و غذاهایی که با ریشه و شربت زنجبیل درست شده باشند) را در درمان تهوع استفراغ ملایم خانمهای باردار توصیه می کنیم.
  ما استفاده از فراورده های حاوی زنجبیل پودر شده ( ازجمله مکملهای زنجبیل ) را توصیه نمی کنیم؛ زیرا، استانداردسازی مناسب فراورده های دارویی حاوی زنجبیل به آسانی در دسترس نیست ولی اگر این فراوره ها تجویز شوند تا دوز 1-1.5 گرم در طی 24 ساعت در دوزهای منقسم ایمن هستند ( بعنوان مثال تجویز کپسولهای 250 میلیگرمی ( زینتوما ) هر 6 ساعت در روز ).
  * در سال 2014، مرور سیستمیک و فرابررسی از 12 کارازمایی تصادفی شده شاهددار شامل 1278 خانم باردار، نشان داد که زنجبیل باعث بهبود تهوع در مقایسه با پلاسبو شد ولی بطور معنادار نتوانست استفراغ را کاهش دهد.
  * فارماکولوژی بالینی داروها در دوران بارداری:
  – اثربخشی زنجبیل در کارازمایی های تصادفی شده نشان داده شده است و زنجبیل میتواند بطور ایمن تا دوز 1000 میلی گرم در روز استفاده شود.
  – زنجبیل و ویتامین B6 بطور گسترده در کنترل تهوع استفراغ بارداری استفاده می شوند.
  * اختلالات شایع در دوران بارداری:
  – زنجبیل یکی از مداخلات درمانی است که توسط کالج متخصصین زنان و زایمان امریکا ( ACOG ) توصیه شده است. اعتقاد براین است که زنجبیل از طریق تحریک موتیلیته دستگاه گوارش،تحریک ترشحات بزاق و صفرا و گاستریک باعث کنترل علائم تهوع استفراغ دوران بارداری می شود.
  بطور تئوری، زنجبیل میتواند از طریق مهار ترومبوکسان سنتاز و اثر روی عملکرد پلاکتی، باعث افزایش ریسک خونریزی شود؛ بنابراین، زنجبیل نباید در افرادی که همزمان از داروهای ضد انعقاد نیز استفاده می کنند استفاده شود.
  * لکسی کامپ ( دیدگاه لکسی کامپ، نسبت به نظر سایر منابع متفاوت است و توصیه میکند که استفاده از زنجبیل در دوران بارداری اجتناب شود):
  شواهد مربوط به آن در این مصرف، متناقض و دارای ابهام است؛ زنجبیل به نظر میرسد از پلاسبو در کاهش تهوع موثرتر ولی نسبت به متوکلوپرامید و ویتامین ب 6 دارای اثر مساوی و یا کمتر است و در این کارازماییها هیچ اثری بر کاهش اپیزودهای استفراغ نداشت.
  – بااین حال در یک فرابررسی شامل 6 کارازمایی تصادفی شده شاهددار، مصرف آن با دوز 1 گرم در روز، حداقل به مدت 4 روز در کاهش تهوع استفراغ بارداری از پلاسبو موثرتر بود.
  داده ها در مورد حمایت از زنجبیل در کاهش تهوع استفراغ بارداری محدود است و علی رغم استفاده از زنجبیل در کارازماییهای بالینی در دوران بارداری، ما توصیه می کنیم که استفاده از آن در این دوران به دلیل عدم شواهد کافی در مورد ایمنی آن و محدود بودن داده ها در مورد اثرات آن بر پیامدهای مربوط به جنین، اجتناب شود.
  یک مطالعه حیوانی نشان داد که مصرف زنجبیل باعث از دست رفتن زودرس رویان میشود در حالی که مطالعه دیگر هیچ اثری نشان نداد.
  زنجبیل میتواند در دوران بارداری بر اتصال پروتئینی تستوسترون اثر بگذارد و درنتیجه نگرانیهای در مورد رشد رویان و اختلالات مربوط به این هورمون، با آن وجود دارد.
  زنجبیل اثرات آپوپتوتیک بر سلولهای لنفومای انسانی دارد.
  طبق مونوگراف کمیسیون E آلمان، مصرف زنجبیل در دوران بارداری به منظور کنترل تهوع استفراغ، کنترااندیکه محسوب می شود.

  ثبت نظر ‪&‬larr‪;‬

Photostream