• 23 اسفند 96
  • 0

  آزمایش سل فری (Cell Free DNA) چیست؟

  امروزه برای تشخیص اختلالات کروموزومی جنین طی دوران بارداری، سونوگرافی NT و NB و آزمایش خون غربالگری به صورت روتین برای همه خانم ها باردار انجام می شود. اما این اقدامات به معنای تشخیص صد در صد ناهنجاری در جنین نیست. از این رو در صورت مثبت شدن نتایج آزمایش غربالگری، انجام بررسی های بیشتر با آمنیوسنتز مد نظر قرار میگیرد.
  پزشکان و محققین درصدد برآمدند با روشی کم خطر تر به DNA سلول های جنینی دست یابند. آزمایش Cell free DNA ما را به این هدف نزدیک تر کرده است.
  ست سل فری (Cell free DNA) یکی از آزمایشات پیش از تولد برای تشخیص اختلالات کروموزومی در جنین است. در این آزمایش از نمونه خون مادر استفاده می شود.اساس این آزمایش وجود سلول های جنینی در پلاسمای خون مادر است. مطالعات انجام شده نشان داده اند که از هفته ۵ الی ۷ بارداری، DNA جنین وارد گردش خون مادر می شود تا حدی که تقریبا ۱۰ درصد DNA ای که در پلاسمای مادر یافت می شود متعلق به جنین است. حال اگر این سلول ها جدا شده و DNA جنین استخراج گردد، می توان با بررسی آن به وجود
  اختلالات کروموزومی در جنین پی برد.⁣
  آزمایش سل فری به چه کسانی پیشنهاد می شود؟
  * مادرانی که آزمایش غربالگری مثبت دارند.
  * مادرانی که نتیجه آزمایش غربالگری آنها در محدوده متوسط خطر قرار گرفته است.
  * مادرانی که خطرات انجام آمنیوسنتز را با وجود ضرورت آن نمی پذیرند.
  * مادرانی که در سن بالا باردار شده اند .
  * مادرانی که یک فرزند مبتلا به سندرم داون دارند.
  تفسیر آزمایش سل فری:
  این آزمایش ۵ کروموزم شامل ۲۱، ۱۳، ۱۸ و کروموزوم های جنسی را مورد ارزیابی قرار می دهد. از این رو در تشخیص سندرم داون و تریزومی های ۱۳ و ۱۸ می تواند مفید باشد.⁣آمار ها نشان داده اند که حساسیت و دقت آزمایش سل فری در تشخیص سندرم داون در حد ۹۶ الی ۱۰۰ درصد است اما باید مد نظر قرار داد که این آزمایش همچنان ماهیت غربالگری دارد و تنها آناپلوئیدی های شایع را تشخیص می دهد. از طرف

  دیگر جواب مثبت آزمایش سل فری به معنای ابتلای صد در صد جنین نیست. اختلالات کروموزومی تنها در نیمی از جنین هایی که آزمایش سل فری مثبت داشته اند دیده شده است. از این رو لازم است قبل از انجام این آزمایش آگاهی لازم توسط پزشک متخصص به والدین داده شود. در صورت مثبت شدن آزمایش نیز انجام آمنیوسنتز ضرورت می یابد.

  ثبت نظر ‪&‬larr‪;‬

Photostream