• 19 دی 95
  • 0

  ارتباط رازیانه و اختلالات قاعدگی

  رازیانه گیاهی معطر و حاوی هورمون‌های زنانه یا استروژن است.همین ویژگی باعث ارتباط نزدیک رازیانه و قاعدگی برای درمان قاعدگی‌های نامنظم شده است بسیاری از افراد به جای مصرف داروهای شیمیایی به طب سنتی رو می‌آورند. تقریبا برای تمامی امراض طب سنتی حرفی برای گفتن دارد. در این مقاله قصد داریم یکی از گیاهان بسیار مفید در درمان اختلالات قاعدگی زنان یعنی رازیانه را معرفی کنیم.
  رازیانه چیست؟
  رازیانه گیاهی است معطر ، علفی و دوساله که ارتفاع آن تا ۲ متر می‌رسد. برگ‌های آن نازک و نخی مانند شوید است. گل‌های این گیاه زرد و بصورت خوشه در انتهای ساقه ظاهر می‌شود و به دو صورت وحشی و زراعی در ایران دیده می‌شود. به طور کلی تمام قسمت‌های این گیاه خاصیت درمانی دارد. رازیانه به عنوان گیاهی مملو از هورمون‌های زنانه یا همان استروژن شناخته شده است. همین امر باعث ارتباط نزدیک رازیانه و قاعدگی و مسائل مربوط به آن شده است. در طب سنتی ایران، از آن به گیاه ضد بلغم و صفرا یاد می‌شود. چون گیاه بسیار گرمی است.
  خواص کلی رازیانه:
  رازیانه گیاهی معطر و خوشمزه می‌باشد که دارای استفاده‌های متعدد در آشپزی و به همان اندازه دارای خاصیت دارویی می‌باشد. برخی از مهم‌ترین خواص آن عبارتند از: خوشبو کننده دهان، افزایش اشتها، ضد نفخ بودن، ضد انقباض و تشنج، خلط آور، ادرارآور، زیادکننده قاعدگی، تصفیه کننده، ضد سرطان، موثر در کاهش وزن، پیشگیری از بیماری‌های قلبی و تنفسی، تقویت بینایی، تقویت حافظه و عملکرد مغز، پیشگیری و بهبود افسردگی، زیبایی و تقویت پوست و مو.
  توجه: مصرف زیاد رازیانه برای آقایان توصیه نمی‌شود، زیرا ممکن است کاهش میل جنسی را به دنبال داشته باشد.
  رازیانه و قاعدگی:
  در حال حاضر به دلیل تغییر سبک تغذیه و رفتن به سمت تغذیه غربی، زنان کشورمان از مشکلات بسیاری رنج می‌برند که از آن جمله می‌توان به دردهای دوران قاعدگی، بی‌نظمی‌های این دوران، عفونت و اختلالات هورمونی اشاره کرد. در چنین شرایطی مصرف گیاهان دارویی مانند رازیانه به میزان روزانه حداقل یک لیوان، این دردها را بر طرف می‌کند و معمولا با تنظیم هورمون‌های زنانه و بهبود وضعیت زنانه همراه خواهد بود. درواقع رازیانه حاوی استروژن گیاهی است که همان هورمون زنانه محسوب می‌شود، بنابراین مصرف آن در اختلالات قاعدگی نظیر تاخیر در قاعدگی، قطع قاعدگی یا برخی اختلالات تخمدان مفید است و باعث برقراری قاعدگی می‌شود. مصرف این گیاه در از بین بردن علائم پس از یائسگی مانند گرگرفتگی، خشکی و ضعف مفید است. همچنین به دلیل اثر ضد اسپاسم آن در کاهش دردهای قاعدگی و دردهای گوارشی نیز می‌تواند استفاده شود. برخی مطالعات نشان‌دهنده تاثیر رازیانه در افزایش ترشح شیر مادر است.
  رازیانه و درمان ناباروری:
  علاوه بر ارتباط بین رازیانه و قاعدگی از این گیاه در رفع مشکلات مربوط به باروری هم استفاده می‌شود. مصرف رازیانه، بسیاری از مشکلات ناباروری را حل کرده و از بروز کیست تخمدان، کیست پستان، تنبلی تخمدان و ناباروری ناشی از تنبلی تخمدان جلوگیری می کند. علاوه بر این رازیانه باعث ایجاد تعادل هورمونی، جلوگیری از بیماری‌های دستگاه تناسلی، پیشگیری از ابتلا به سرطان رحم و دهانه رحم و درمان بیماری شایع سرد مزاجی جنسی در زنان می‌شود.
  توجه: مصرف زیاد آن ممکن است باعث بروز حساسیت شود.
  عوارض احتمالی مصرف رازیانه:
  در موارد معدودی ممکن است مصرف آن به میزان بالا موجب بدتر شدن نظم دوران قاعدگی شود که در این حالت لازم است بیمار ابتدا با زیاد کردن و سپس با کم کردن میزان رازیانه به تدریج وضعیت مطلوب را بدست آورد.
  نحوه مصرف:
  استفاده از رازیانه به صورت دمنوش که میزان و نحوه تهیه آن مانند چای معمولی است بسیار به صرفه است، درواقع تهیه دمنوش رازیانه و مصرف آن مفیدتر و هزینه استفاده از آن، نسبت به عرق آن ۱۰ برابر کاهش می‌یابد.

  ثبت نظر ‪&‬larr‪;‬

Photostream