• 18 دی 95
  • 0

  نکاتی برای کاهش عوارض یائسگی

  برخی از زنان با رسیدن به سن 40 سالگی از عوارض یائسگی رنج می برند. عوارضی مثل احساس خستگی شدید و تعریق بیش از حد و تغییر مزاج، به طوری که بسیاری از این زنان بعد از قطع شدن حیض دچار بیماری هایی مثل پوکی استخوان، چاقی، بیماری قلبی و دیابت می شوند لذا در این مقاله می خواهیم هشت روش طبیعی برای کاهش این عوارض را ذکر کنیم پس با ما باشید.
  1. خوردن غذاهای کلسیم دار و ویتامین D: تغییرات هورمونی هنگام قطع شدن خون قاعدگی موجب ضعف استخوان ها می شود که خطر ابتلاء به پوکی استخوان را افزایش می دهد و خوردن کلسیم و ویتامین D، قدرت استخوان ها را افزایش داده و از شکستگی استخوان جلوگیری می کند، پس لازم است تا غذاهایی که حاوی کلسیم زیادی هستند میل کنید از آن جمله می توان به لبنیات و پنیر و سبزیجاتی مثل کاهو و کلم اشاره کرد.
  2. تعادل وزن: در خلال قطع شدن خون قاعدگی به سبب تغییر در هورمون ها، بدن چربی زیادی را مخصوصا در ناحیه دور کمر جمع می کند که این یک امر طبیعی است و باعث ابتلاء به بیماری دیابت خواهد شد پس حفظ تعادل وزن کمک می کند تا این عارضه،کاهش یابد.
  3. خوردن میوه و سبزی: اگر یک رژیم غذایی غنی با میوه ها و سبزیجات داشته باشید حتما کمک می کند تا به نسبت زیادی در جلوگیری از این عوارض موفق شوید چون میوه و سبزی کاهش دهنده کالری هستند و باعث می شوند تا احساس سیری کنید.
  4. تمرینهای ورزشی: تحقیقات نشان داده است که ممارست داشتن زنان به ورزش، بعد ازاتمام قاعدگی، به مدت 3 ساعت در هفته برای یک سال، صحت و سلامتی جسمی و روانی بدن را به همراه خواهد داشت.
  5. نوشیدن آب: لازم است روزانه 8 الی 12 لیوان آب بخورید. نوشیدن آب برای جلوگیری از عوارض یائسگی بسیار موثر است زیرا نوشیدن آب برای جلوگیری از افزایش وزن مناسب است و به خاطر احساس سیری، کمک می کند تا کاهش وزن داشته باشید و همچنین سوخت و ساز بدن را افزایش می دهد.
  6. شکر و غذای آماده: از خوردن شکر و غذاهای آماده بپرهیزید، چرا که اثر منفی بر صحت و سلامتی و قوت استخوان ها خواهد داشت.

  7. وعده غذایی منظم: سعی کنید وعده های غذایی را بعد از سن یائسگی نیز حفظ کنید و بدانید که از هیچ یک از وعده های غذایی بی نیاز نیستید.
  8. غذاهای حاوی پروتئین: هرگز فکر نکنید که از خوردن غذاهای حاوی پروتئین بی نیازید بلکه از گوشت و ماهی و تخم مرغ و حبوبات و محصولات لبنی غافل نشوید. اما به هر حال در خوردن هر چیزی باید تعادل را فراموش نکنید.

  ثبت نظر ‪&‬larr‪;‬

Photostream