• 18 دی 95
  • 0

  مردان هم سرطان سینه می‌گیرند

  مردان هم ممکن است دچار سرطان سینه شوند. البته نوع توده سرطانی در آن‌ها به‌دلیل نوع بافت سینه، متفاوت است و احتمال خطر ایجاد آن هم به ‌مراتب کمتر از خانم‌هاست، با این حال بهتر است مردان هم عوامل خطر ایجاد سرطان سینه و راه‌های پیشگیری از آن را بدانند.
  به‌طور کلی ساز و کار اصلی ایجاد سرطان سینه در مردان، کم شدن سطح هورمون‌های مردانه، یا افزایش میزان هورمون‌های زنانه است. سایر عوامل موثر به شرح زیر هستند:
  – سن: بالا رفتن سن عامل بسیار مهمی در ایجاد سرطان سینه در مردان است. مطابق بررسی‌ها، میانگین سن مردانی که سرطان سینه برای آن‌ها تشخیص داده شده، حدود 68 سال است.
  – سابقه خانوادگی:
  این عامل برای مردان هم مثل زنان مطرح است. از هر 5 مرد مبتلا به سرطان سینه، یک نفر فامیلی داشته که به این بیماری مبتلا بوده است.
  – جهش‌های ژنتیک:
  جهش در ژن موسوم به BRCA2، یک زمینه مهم ژنتیک برای ابتلا به سرطان سینه را در زنان می‌سازد. بررسی‌ها نشان داده که از هر 10 مرد مبتلا به سرطان سینه، یک نفر این جهش ژنتیک را داشته است. نکته مهم این‌که سن ابتلا به بیماری در افراد با زمینه ژنتیک مثبت، پایین‌تر از سایر افراد جامعه، یعنی زیر 60 سال است.
  بزرگی اندازه سینه در مردان به معنای افزایش خطر ابتلای آنان به سرطان سینه نیست؛ گرچه در مردان مبتلا به سندرم کلاین فلتر که بزرگی سینه‌ها وجود دارد، احتمال ابتلا به سرطان سینه هم بیشتر هست

  – شرایط شغلی:
  زندگی و کار در محیط‌های بسیار گرم، از آن‌جا که می‌تواند روی بیضه‌ها تاثیر منفی بگذارد، سطح هورمون‌های مردانه را کم می‌کند و از همین طریق ممکن است سبب افزایش احتمال ابتلا به سرطان سینه در مردان نیز شود. همچنین برخی مطالعات از احتمال دخالت بخار گازوئیل در سرطان سینه در مردان خبر می‌دهد.
  – مشکلات کبدی:
  کبد نقش بسیار مهمی را در سوخت و ساز هورمون‌های جنسی ایفا می‌کند؛ بنابراین مردان مبتلا به بیماری پیشرفته کبدی، میزان هورمون جنسی مردانه کمتر و هورمون جنسی زنانه بالاتری دارند که این امر می‌تواند زمینه را برای ابتلا به سرطان سینه در مردان فراهم کند.
  = مصرف استروژن:
  گاهی در مردان مبتلا به سرطان پروستات، از استروژن برای کوچک کردن اندازه تومور استفاده می‌شود که این درمان ممکن است احتمال ابتلا به سرطان سینه را در این مردان اندکی افزایش دهد. البته این میزان افزایش، بسیار کم است و به فواید آن می‌ارزد.

  – اضافه وزن:
  در مردان هنوز میزان تاثیر این عامل مورد بحث است. می‌دانیم که سلول‌های چربی موجود در بافت چربی مردان چاق، می‌توانند سبب تبدیل هورمون‌های مردانه به زنانه شود. بنابراین می‌توان انتظار داشت که مردان چاق، سطح هورمون زنانه بالاتری نسبت به سایر مردان داشته باشند.

  ثبت نظر ‪&‬larr‪;‬

Photostream