• 18 دی 95
  • 0

  غذاهای ممنوعه برای مبتلایان به فاویسم

  فاویسم(favism) یک بیماری فصلی، ارثی و تغذیه ای است که به شکل کم خونی و بیشتر در اثر خوردن باقلای سبز خام و گاهی فریز شده و یا در اثر مصرف برخی از داروها و مواد شیمیایی اکسید کننده در افراد حساس اتفاق می افتد.در این بیماری، کمبود آنزیم گلوکز6- فسفات دهیدروژناز موجب همولیزگلبولهای قرمز خون میشود. این آنزیم نقش مهمی در احیای اکسیدانهای تولید شده در داخل گلبول قرمز دارد. بنابراین وقتی کودک مبتلا به کمبود این آنزیم باشد و در معرض اکسیدان قرار گیرد دچار همولیز شده و اصطلاحا مبتلا به فاویسم شده است. فاویسم یک نقص مغلوب وابسته به کروموزوم x میباشد بنابراین بیشتر در مردان دیده میشود. این بیماری زمانی در خانمها بروز میکند که هر دو کروموزوم x، ژن مورد نظر را نداشته باشد. افراد مبتلا به بیماری فاویسم، در حالت عادی کاملا بدون علامت هستند و چنانچه با مواد اکسیدان مواجهه پیدا نکنند تا پایان عمر نیز بدون علامت و حتی ناشاخته باقی می مانند. ولی در صورت مواجهه با مواد اکسیدان و ایجاد همولیز،عوارض خطرناکی ممکن است برای بیمار پیش آید.
  مهمترین این عوارض عبارتند از:
  فشار بر کلیه و ایجاد نارسائی کلیه، عدم اکسیژن رسانی به مغز و ایجاد تشنج و کاهش سطح هوشیاری ، عدم اکسیژن رسانی به قلب و ایجاد نارسائی قلبی و حتی مرگ.
  عفونتها از مواردی هستند که می توانند باعث تشدید همولیز و تاثیر منفی بیشتر مواد اکسیدان شوند.
  آیا فرقی بین باقلای تازه و باقلای کهنه و خشک در ایجاد حمله بیماری وجود دارد؟ به بیمار پرهیز از هرگونه مواجهه با باقلا و به هر شکل آن می شود ولی باقلای تازه ماده اکسیدان بیشتری دارد و مواجهه با آن از خطر بروز خمله همولیز بیشتری برخوردار است. برخی از بیماران که میزان فعالیت آنزیمی در آنها بسیارکم است با استنشاق بوی باقلای تازه و در مواردی حتی عبور از کنار مزرعه باقلا و یا حضور در خانه ای که در آن باقلا پاک شده است باعث بروز همولیز می شود. بنابراین پرهیز از مواجهه به معنی نخوردن آن به تنهائی نیست.
  مواد غذایی زیر نباید استفاده شوند و در صورت استفاده باید به میزان خیلی کم استفاده شوند:
  1. خانواده نخودیان: باقلا، انواع لوبیا، سویا، انواع نخود، عدس.
  2. سولفیت‌ها و غذاهای حاوی آنها: برخی از موادغذایی که حاوی نگهدارنده سولفیت هستند شامل خشکبار، آب انگور سفید، فرآورده های منجمد سیب زمینی، آب آلبالو، میگو تازه و سبزیجاتی که سولفیت جهت حفظ تازگی و رنگ به آنها اضافه می شود. سازمان غذا و داروی آمریکا استفاده از سولفیت را منع کرده است.
  3. منتول و مواد غذایی و فراورده‌های بهداشتی حاوی آن. (البته عصاره نعناع طبیعی مشکلی ایجاد نمی‌کند.)
  4. رنگ‌های خوراکی مصنوعی، حنا، نوشابه‌های الکلی.

  5. مصرف اسید اسکوربیک به میزان زیاد مشکل‌ساز خواهد بود.

  ثبت نظر ‪&‬larr‪;‬

Photostream