• 18 دی 95
  • 0

  شیردهی برای جسم و روان مادر نیز مفید است

  مادران شیرده کمتر سرطان سینه می ‌گیرند، احتمال ابتلا به حمله قلبی در آنان کم تر است، کمتر از دیگر مادران در معرض ابتلا به دیابت هستند و دیگر این که تغذیه با شیر مادر آزردگی ناشی از زایمان را برطرف می ‌کند و احساسات مثبت مادرانه را جلوه‌ گر می ‌سازد.
  اگرچه تاکنون تاثیر مفید و سودمند تغذیه از شیر مادر بر سلامت و رشد کودک اثبات شده است، اما نتایج تحقیقات جدید نشان داده است که شیردهی در عین حال برای سلامت جسم و روان مادر نیز حائز اهمیت است و نقش مهمی دارد. در ادامه برخی از آن ها آورده شده است….

  1. مادران شیرده کمتر سرطان سینه می ‌گیرند
  تغذیه با شیر مادر علاوه بر نوزاد برای خود مادر نیز فواید زیادی را به همراه دارد. به این ترتیب احتمال ابتلا به سرطان پستان، احتمال شکستگی ‌های استخوانی در سال ‌های پیری، احتمال بروز چاقی و همچنین ابتلا به سرطان تخمدان در مادران شیرده نسبت به دیگر مادران کمتر است.
  2. شیردهی احتمال ابتلا به حمله قلبی را در مادران کاهش می‌ دهد
  هرچه مادر مدت بیشتری به نوزاد خود شیر بدهد برای سلامت هر دوی آن ها مفیدتر است. در واقع هر چه طول مدت شیردهی به نوزاد بیشتر باشد خطر ابتلا به حمله قلبی، سکته مغزی و بیماری های قلبی عروقی در مادر کاهش پیدا می ‌کند.
  زنانی که حداقل یک ماه در طول عمر خود به کودک خود شیر داده ‌اند پس از یائسگی کمتر با خطر ابتلا به دیابت، فشار خون بالا و افزایش کلسترول مواجه می‌شوند. این فاکتورهای خطرزا همگی عوامل بروز بیماری ‌های قلبی هستند.
  3. شیردهی، احتمال ابتلا به دیابت را در مادر کاهش می دهد!
  مادرانی که نوزادشان را با شیر خود تغذیه نمی کنند، دو برابر بیشتر از مادرانی که نوزاد را با شیر خود تغذیه می کنند و یا آن هایی که هرگز بچه دار نشده اند، به دیابت نوع دوم مبتلا می شوند.
  نقش شیردهی در سلامت روان مادر
  یکی از مشکلات فکری خانم‌ ها به ‌خصوص آن ها که برای اولین‌ بار مادر می ‌شوند، روش مادری کردن و چگونگی تربیت فرزند است. تغذیه با شیر مادر، طبیعی‌ ترین و موثرترین راه پی بردن به نیاز طفل و اطمینان از برآورده‌ شدن آن و مهم ‌ترین قدم برای یاد گرفتن روش مادری است. مادری کردن خسته ‌کننده است ولی تغذیه با شیرمادر برقرارکننده تعادل بین مراقبت کردن و مراقبت گرفتن است.
  در حقیقت شیر دادن پلی بین مادر و کودک محسوب می ‌شود. تغذیه با شیرمادر به ویژه شب‌ها برای مادران مناسب ‌تر از تغذیه کودک با شیر مصنوعی است زیرا نیاز به آماده‌ کردن شیر نیست. مسافرت و رفت‌ و آمد مادر در این روش تغذیه راحت ‌تر است و در اورژانس ‌ها و معطلی در ترافیک، مادر نگرانی ندارد زیرا شیر او همیشه و در همه جا در دسترس است. چون مادران هنگام شیر دادن می‌ نشینند یا دراز می‌ کشند در حقیقت به استراحت اجباری دعوت می ‌شوند که این استراحت برای حفظ سلامت آن ها لازم است.
  تغذیه با شیر مادر آزردگی ناشی از زایمان را برطرف می ‌کند و احساسات مثبت مادرانه را جلوه‌ گر می ‌سازد.
  شیرمادر نه تنها در تامین سلامت جسمی و روانی شیرخوار ارزش و اهمیت فوق ‌العاده ‌ای دارد، بلکه برای سلامت جسمی و روانی مادری که شیر می ‌دهد نیز مهم است. تغذیه با شیرمادر تماس بدنی صمیمی و مطلوبی ایجاد می ‌کند. مادر و کودک از لحاظ روانی احساس یکی بودن می ‌کنند و علاوه بر رفع نیاز شیرخوار، نیازهای روانی مادر نیز برآورده می‌ شود.
  شیر دادن منجر به رفتارهای بهداشتی ‌تر مادر می ‌شود. به عنوان نمونه او را وادار به ترک سیگار و با افزایش حس تندرستی و مراقبت، وادار به ایجاد محیطی پرنشاط می ‌کند که می ‌تواند با آرامش بیشتر، درک بهتری از کودک خود داشته باشد و نیازهای او را برآورده کند.
  شیر دادن کمک می‌ کند تا مادر، مادر بودن را بیاموزد و با نرمی و انعطاف، پاسخگوی نیازهای کودک از قبیل نیازهای او به تغذیه، مراقبت و محبت باشد. تغذیه با شیرمادر تماس بدنی صمیمی و مطلوبی ایجاد می ‌کند. مادر و کودک از لحاظ روانی احساس یکی بودن می ‌کنند و علاوه بر رفع نیاز شیرخوار، نیازهای روانی مادر نیز برآورده می‌ شود.  مادرانی که خود به فرزندان ‌شان شیر می‌ دهند او را بهتر درک می ‌کنند و برای آن ها محدویت کمتری قائل می‌ شوند.  درجه حساس بودن این مادران به نیاز فرزندان ‌شان بالا است. این حساسیت به مادر کمک می ‌کند که نیازهای شیرخوار را سریع ‌تر برآورده کند و رفتار درست را به موقع از خود نشان دهد.
  نزدیکی و صمیمیت زیاد ناشی از شیر دادن، حس تشخیص و نیروی دریافت سریع ‌تر و مطمئن ‌تر احساسات و احتیاجات کودک و چگونگی تامین آن را نشان می‌ دهد.

  ثبت نظر ‪&‬larr‪;‬

Photostream