• 17 دی 95
  • 0

  نوه ای که از شکم مادربزرگش زاده شد

  هفدهم خرداد ماه، در بیمارستان مهرگان اصفهان، نوزادی که مادرش توانایی نگهداری جنین در رحم خود را نداشت، پس از ٩ماه از شکم مادربزرگش زاده شد.
  مادر این نوزاد که به علت کوچک بودن رحم دچار ناباروری بود، پس از مراجعه به مرکز باروری و ناباروری اصفهان، متوجه شد که مادر شدن وی تنها با استفاده از رحم جایگزین امکانپذیر خواهد بود. مادر این بیمار داوطلبانه خواهان حمل جنین دخترش شد.پس از انجام معاینات و آزمایشات لازم و تایید سلامت جسمی مادربزرگ، جنین با عمل میکرواینجکشن تشکیل شده و سپس به رحم وی انتقال داده شد که به لطف خداوند متعال عمل موفقیت آمیز بود و منجر به بارداری شد.
  وقتی از بیمار در مورد احساس وی پرسیدیم گفت: ” از زمانی که مادرم به جای من پا به ماه شد، لحظه لحظه با او بودم و دائم با فرزندم که در رحم مادرم رشد می‌کرد صحبت می‌کردم اما باورش برایم سخت بود که این اتفاق واقعا در حال رخ دادن است تا زمانی که نوزاد متولد شد و او را در آغوش گرفتم. آن لحظه و احساسی که داشتم وصف ناپذیر است”
  همچنین مادربزرگ فداکار بیمار در پاسخ به این پرسش اینگونه گفت: “چه حسی زیباتر از این است در رحمی که دخترم رشد کرد اکنون نوه ام را پرورش دادم؟”

  دکترسید اسد اله کلانتری، پزشک معالج این بیمار می‌گوید: ” استفاده از رحم اجاره ای یا رحم جایگزین در کشور ما قدمتی بالاتر از سه دهه دارد و در مرکز باروری اصفهان اولین بار این اتفاق در سال 73 با موفقیت رخ داد. در ادامه هم موارد زیادی داشتیم که مراجعه کرده و از این سیستم برای فرزند دار شدن خود استفاده کرده اند. سیستم رحم اجاره ای یا رحم جایگزین به دلایل مختلف قابل استفاده است اعم از اینکه مادر یا بصورت مادر زادی رحم ندارد و یا اینکه با مشکلاتی در ارتباط با رحم خود مواجهه میباشند. همچنین مسائلی مانند حاملگی های ناموفق وعدم توانایی رحم مادر در نگه داشتن جنین و یا مشکلاتی که در اثر حاملگی ممکن است برای مادر اتفاق بیفتد که سلامتی و یا جان او را به خطر بیندازد و دلایل متعدد دیگر که در نهایت منجر به این می شود زوج ها تصمیم بگیرند جنین خود را در رحم جایگزین پرورش دهند.
  در مراجعین متعدد مشاهده شده که خانواده‌ها اعم از مادر، خواهر زن و یا خواهر شوهر به عنوان رحم جایگزین استفاده شده‌اند که در هر حال بایستی این همکاری و همراهی را واقعا ستود که خانواده ها به خوبی با این مسئله کنار می آیند. بخصوص که مادران در این زمینه اعلام آمادگی می‌کنند و به نوعی می‌خواهند نارسایی و ناتوانی فرزند خود را جبران کنند.
  البته مواردی هم داشته‌ایم که مادر و دختر حتی از شهر دیگر مراجعه کرده و در اصفهان اقدام به این عمل کرده اند و البته به اقوام و آشنایان خود اعلام کرده اند که به دلایلی اعم از انتقالی شغلی همسر به آن شهر نقل مکان کرده اند و مادر نیز برای کمک و نگهداری از دختر باردار خویش ایشان را همراهی کرده است در حالیکه در حقیقت این دختر بوده که مشغول به نگهداری از مادر خویش بوده است.”

  ثبت نظر ‪&‬larr‪;‬

Photostream