• 17 دی 95
  • 0

  فاصله دو بارداری چقدر باشد؟

  بهترین فاصله بین دو بارداری 3 تا 5 سال است، نه کمتر و نه بیشتر.
  چرا 3 سال فاصله؟
  بررسی ها نشان می دهد، وقتی فاصله بین دو بارداری متوالی کمتر از 3 سال می شود، در جمعیت مادران آن جامعه، عوارض و بیماری های زیر بیشتر بروز می کند:
  کم خونی مادر: یکی از این بیماری ها که شیوع آن نسبتا بالاست، آنمی یا کم خونی در مادران است. آمارها نشان می دهد وقتی بارداری های متوالی، درست در زمانی کمتر از 3 سال اتفاق می افتد، مادر به کم خونی مبتلا می شود. ممکن است این کم خونی به صورت مخفی باشد، اما این بیماری زمانی آشکار می شود که آن خانم برای دومین بار در مدت کمتر از 3 سال باردار شود.
  شیردهی کمتر: نکته دیگر، بحث شیردهی مادر است. طبق گفته تمام پزشکان، نوزاد باید تا 6 ماه اول زندگی، انحصارا با شیر مادر تغذیه شود و معمولا توصیه می شود که این شیردهی تا پایان 24 ماهگی نوزاد در کنار غذای کمکی ادامه یابد. تمام توصیه های پزشکان، شیردهی به نوزاد تا پایان 2 سالگی است. حال اگر فاصله بین دو بارداری متوالی را دو سال در نظر بگیریم، مادر زمان شیردهی نوزاد اول، باردار خواهد بود و این بارداری در شیردهی نوزاد اول اختلال ایجاد می کند. قطع شیردهی به نوزاد باعث ضعف سیستم ایمنی او می شود که این خود می تواند احتمال بروز بیماری های عفونی در نوزاد اول را افزایش دهد.
  کاهش ذخایر بدن مادر: ما می دانیم که تغذیه جنین در دوران بارداری از طریق خون مادر است. طبیعتا وقتی مادری مبتلا به کم خونی باشد، اکسیژن رسانی و تغذیه جنین نیز مختل می شود و این اختلال روی سلامت جنین تاثیر می گذارد.
  جنین برای رشد و تکامل، مواد موردنیازش را از بدن مادر تامین می کند، اما مادر نمی تواند تمام نیازهای جنین را با دریافت روزمره مواد غذایی در اختیار جنین قرار دهد، بلکه بخش قابل توجهی از این مواد لازم که به جنین منتقل می شود از ذخایر بدن مادر است مثل کلسیم و برخی از ریزمغذیها، اما وقتی این ذخایر از بدن مادر برداشته می شود، چه مدت زمان برای جبران و جایگزینی آن در بدن مادر لازم است؟ البته این زمان با توجه به جوامع و ضرورت کشورهای مختلف، متفاوت است و با تغذیه مادر و میزان استرس وارده بر او پس از زایمان ارتباط دارد. اما اگر بخواهیم یک میانگین از این زمان ارائه بدهیم، خانم ها حدود 3 سال زمان احتیاج دارند که این ذخایر را مجددا جایگزین کنند. همچنین نمایه توده بدنی و انرژی مادر با بارداری هایی که فاصله بین آنها کمتر از 3 سال است، تحت تاثیر قرار می گیرد.
  احتمال زایمان زودرس: بررسی شاخص های زایمان زودرس نشان می دهد در مادرانی که فاصله بین دو بارداری آنها کمتر از 3 سال بوده، احتمال زایمان زودرس افزایش یافته است و نوع زایمان تفاوت نمی کند. شاید بعضی از خانم ها فکر کنند که چون زایمان آنها به صورت طبیعی بوده، رعایت زمان 3 سال تا بارداری بعدی برای آنها لازم نیست و این مدت زمان فقط برای خانم هایی است که زایمان به صورت سزارین را انجام داده اند. اما فرآیند بارداری در این روند مهم است. وقتی ما از جایگزینی ذخایر بدن مادر، مساله کم خونی و شیردهی صحبت می کنیم، به نوع زایمان و این مسایل ربطی ندارد.

  ثبت نظر ‪&‬larr‪;‬

Photostream