• 17 دی 95
  • 0

  تاثیر ماساژ در دوران بارداری

  ممکن است تصور کنید که ماساژ یک جنبه تشریفاتی داشته و آن را یک خواسته تجملاتی و افراطی بپندارید. اما یکی از بهترین زمانها برای ماساژ، دوران بارداری است.
  ماساژ بارداری چیست؟
  ماساژهای بارداری معمولا در طول دوران باداری و پس از آن، به طور پی در پی انجام می شود. این نوع ماساژ معمولا 1 ساعت به طول می انجامد. بعضی از متخصصین این ماساژ برای انجام این کار از میز مخصوص ماساژ استفاده می کنند. این میز به گونه ای طراحی شده است که مناسب برای شکم خانمهای باردار است. بعضی دیگر از متخصصین از بالشهای مخصوص ماساژ خانمهای باردار استفاده می کنند. این بالشها در کنار و پهلو خانمهای باردار قرار می گیرد. دراز کشیدن به پهلو در بیشتر اوقات راحت ترین حالت است.
  مزایای ماساژ بارداری:
  بر اساس تحقیقاتی که در دانشکده پزشکی میامی صورت گرفته است، ماساژ درمانی مزایای متعددی دارد که شامل این موارد هستند:
  – کاهش سطح هورمونهای استرس
  – کاهش درد پشت و پا
  – بهبود در خواب
  – رهایی از تنش ماهیچه و
  بهبود سردرد
  – کاهش ورم دست و پا
  – بهبود در گردش خون
  – افزایش سطح هورمونهای سروتونین و دوپامین که باعث ایجاد احساس های خوب در خانمها و جلوگیری از افسردگی می شود.
  یکی از انواع ماساژهایی که در طول بارداری توصیه می شود، ماساژ سوئدی نامیده می شود. این ماساژ باعث کاهش تنش ماهیچه شده و جریان خون در میان فشارهایی که به گروه ماهیچه ها وارد شده است را بهبود می بخشد. در حقیقت این نوع ماساژ مشکلات و ناراحتی های ناشی از تغییر گردش خون به علت تغییرهورمونهای بارداری و استخوان را کاهش می دهد.
  آیا ماساژ بارداری بی خطر است؟
  بسیاری از ماساژهای بارداری در 3 ماه اول انجام نمی شود دلیل آن احتمال زیاد سقط جنین است. بعضی از کارشناسان ماساژ بارداری، بر این باورند که این نوع ماساژها سبب سقط جنین نمی شود اما تا کنون تحقیقاتی که ارتباط بین ماساژ و سقط جنین را نشان دهد صورت نگرفته است. البته به تمام خانم های باردار توصیه می شود قبل از انجام ماساژهای بارداری، با پزشک متخصص خود مشورت کنند.

  کاربرد ماساژ در بارداری:

  ماساژ در بارداری ( به غیر از موارد بارداری همراه با عارضه ) به صورت ماساژ عمومی است. ماساژ در بارداری نباید شدید ، خشن و عمیق باشد . ماساژ شکم نباید بیش از استروک سطحی باشد. برای زنان بارداری که دیابت، هیپرتانسیون یا اختلالات دیگر ندارند ماساژ خیلی مفید و لذت بخش است.
  ماساژ در سه ماهه اول:
  از لحظه ای که مادر در می یابد که باردار شده است تا چند روز پس از زایمان فشار عمیق روی شکم ممنوع است. در سه ماهه اول و آخر، ارتباط جنین خیلی حساس و ظریف می باشد و تراپیست باید به این ظرافت ارتباط جنینی توجه کافی داشته باشد. کاربرد تکنیک شرقی در سه ماهه اول شامل فشار نقطه ای عمیق روی پاشنه پا و تاندون آشیل می باشد.
  ماساژ در سه ماهه دوم:
  این سه ماهه ساده ترین و سالمترین مرحله در بارداری است. سطوح انرژی زن در زمانیکه استفراغهای بارداری بهبود می یابد، افزایش پیدا می کند. در این مرحله تغییرات بافت همبند بارز می شود. لیگمانها شروع به شل شدن نموده و عضلات اسپاسم می یابند. به این دلیل ماساژ در این سه ماهه بسیار لذت بخش و رضایت بخش است. در هفته 22 مادر تمایل ندارد روی شکم بخوابد لذا پوزیشن های خوابیده به پشت و خوابیده به پهلو مناسب تر است ولی استفاده از بالش توصیه می شود.
  ماساژ در سه ماهه سوم:
  ماساژتراپیست ها در این سه ماهه نسبت به مراحل دیگر عملکرد محدودتری دارند ولی کارشان مهمتر از مراحل دیگر است. امکان کار کردن روی مادر به صورت دمر ممکن نیست و شاید در حالت خوابیده به پشت نیز بر اساس خواست مادر نیاز به تعدیل وضعیت احساس شود. بهتر است مادر به یک طرف بخوابد مگر آنکه بتواند در پوزیشن نیمه نشسته قرار بگیرد.
  در این دوره بزرگی شکم باعث کم رسیدن خون به پاها شده و باعث کرامپ در عضله Gastrocnemius یا محدودیت جریان خون به ورید Vena Cava شده و بنابراین سرگیجه و عدم تمرکز ایجاد می شود.
  یکی دیگر از محدودیت های خونی در این مرحله محدودیت بازگشت خون از پاها است که باعث ادم می شود. کنترل وریدهای واریسی و ادم ناشی از زیاد ایستادن و افزایش تعداد گلبولهای قرمز ( که در بارداری طبیعی است) می تواند باعث تشکیل لخته شود. ماساژ عضله میانی ساق پا و عضله ران اطراف ورید Saphenous در طی سه ماهه سوم بدون توجه به وجود ادم و واریس ممنوعیت دارد.

  ثبت نظر ‪&‬larr‪;‬

Photostream