• 16 دی 95
  • 0

  ویروس زیکا و بارداری

  ویروس زیکا ، از خانواده فلاوی ویروسها می باشد و به وسیله نوعی پشه به نام aegypti گسترش می یابد. 80% مبتلایان به این ویروس بدون علامت می باشند و در بیشتر مبتلایان، عفونت به شکل خفیف بروز می نماید .
  علایم عفونت با ویروس زیکا عبارتند از: تب، درد مفاصل، راشهای ماکولوپاپولر و ورم ملتحمه چشم.
  مدت زمان علایم بیماری کمتر از یک هفته می باشد و بستری شدن در بیمارستان و مرگ و میر در اثر بیماری نادر می باشد.
  هر چند اطلاعات در مورد وقوع بیماری در بارداری کم است ولی شواهدی از افزایش استعداد ابتلا به این بیماری در اثر بارداری و یا افزایش شدت این بیماری در بارداری در دست نیست.
  در صورت ابتلا مادر به ویروس زیکا در بارداری، احتمال ابتلا جنین، محرز می باشد. تاکنون میکروسفالی بین نوزادان متولد شده از مادران مبتلا در بارداری، مشاهده شده است لذا مرکز کنترل و پیشگیری بیماری در آمریکا خط مشی هایی برای مراقبت از مادران باردار در مقابل ابتلا به این ویروس گزارش کرده است که به شرح زیر می باشد:
  1. ممنوعیت مسافرت زنان باردار به مناطقی که ویروس زیکا در آن مناطق فعال می باشد . در حال حاضر این ویروس در مرکز و جنوب آمریکا فعال می باشد.
  2. پشه عامل این بیماری معمولاً در طول روز نیش می زند. کسانی که به مناطق پرخطر مسافرت می کنند ، بایستی تمهیداتی برای پیشگیری از گزش پشه داشته باشند مثل استفاده از مواد دافع حشره که به فرمهای مختلف موجود است و معمولا استفاده از آنها در بارداری در صورت نیاز، بلامانع است.
  3. زنان باردار دارای علامت مراجعه کننده به مراکز درمانی که در ظرف دو هفته اخیر مسافرت داشته اند، بایستی تحت آزمایشات لازم قرار گیرند در حال حاضر تست تشخیصی برای این بیماری، انجام RT- PCR جهت تشخیص آنتی بادی در خون می باشد.
  4. برای کلیه زنان باردار علامت دار، چه تست سرولوژی مثبت باشد چه منفی، اولتراسونوگرافی درخواست می شود. همچنین انجام سونوگرافی برای کلیه بیماران بدون علامت با سابقه سفر به مناطق پرخطر الزامی می باشد.
  5. در صورت تشخیص میکروسفالی یا کلسیفیکاسیون داخل مغزی در سونوگرافی، بیمار بایستی تحت آمنیوسنتز قرار گیرد.
  6. در صورتیکه آزمایش خون از نظر وجود آنتی بادی ویروس مثبت باشد، ولی سونوگرافی بیمار طبیعی گزارش شود، بایستی بیمار هر 3 الی 4 هفته یکبار، جهت بررسی آناتومی و رشد جنین، سونوگرافی سریال شود.
  7. بعد از زایمان، بایستی جفت، بند ناف و خون بند ناف جهت بررسی ویروس زیکا، آزمایش شود.
  لازم به ذکر است این بیماری درمان دارویی ندارد و کلیه اقدامات درمانی برای این بیماری ، صرفاً جنبه حمایتی دارند .

  ثبت نظر ‪&‬larr‪;‬

Photostream