• 16 دی 95
  • 0

  مصرف مسکن ها و ناباروری

  داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی که شامل بروفن، ژلوفن، دیکلوفناک، مفنامیک اسید و … هستند، در علم پزشکی به داروهای NSAID معروف هستند و از دسته داروهایی هستند که وقت و بی وقت، با نسخه یا بدون نسخه پزشک توسط افراد، بالاخصّ زنان مورد استفاده قرار می گیرند. اثرات سوء قلبی، عروقی، کلیوی و گوارشی این داروها به خوبی شناخته شده می باشد.
  پزشکان به خوبی واقف اند که در صورتی که این داروها در نزدیکی زایمان توسط مادران باردار مورد استفاده قرار گیرد، ممکن است عوارضی از قبیل طولانی شدن مدت زایمان، بسته شدن زودرس مجرای شریانی – وریدی جنین و افزایش خطر خونریزی بعد از زایمان را به دنبال داشته باشد.
  به تازگی محققان دریافته اند که زنانی که در سنین باروری از مسکن های NSAID به میزان زیادی استفاده می کنند، دارای قدرت باروری پائینتری هستند. در حقیقت داروهای NSAID در بدن باعث مهار سیستم آنزیمی سیکلواکسیژناز می شوند که کار این سیستم، تولید پروستاگلاندینهای بیولوژیک مهم برای بدن می باشد. یکی از این آنزیمها، آنزیم سیکلواکسیژناز 2 است که در تخمدانها فعالیت می کند و در رشد و تکامل فولیکولها نقش دارد. مهار این آنزیم توسط داروهایی نظیر NSAID، باعث ایجاد سندرومی به نام سندروم فولیکول پاره نشده و در نتیجه منجر به عدم تخمک گذاری یا تاخیر در تخمک گذاری می شود به علاوه اینکه آنزیم سیکلواکسیژناز 2، نقش مهمی در باروری، لانه گزینی جنین و بقای حاملگی دارد.
  لذا محقّقین مصرف بیش از اندازه این داروها را در زنانی که تمایل به بارداری دارند، توصیه نمی کنند. در صورت لزوم به استفاده از داروهای مسکن، استامینوفن، جایگزین مناسبی برای این دسته از داروها می باشد.

  ثبت نظر ‪&‬larr‪;‬

Photostream