• 16 دی 95
  • 0

  شنا در بارداری

  شنا در بارداری در واقع یکی از مهم‌ترین ورزش‌ها است. زیبایی این ورزش در این است که هیچ فشار و استرس و کشش اضافی را در هنگام ورزش به بدن تحمیل نمی‌کند و از بدن در برابر وزن محافظت می‌کند و از صدمه و رگ به رگ شدن عضلات نیز پیشگیری می‌کند. آب هم‌چنین بدن را خنک نگه داشته از ورم، پیشگیری می‌کند. هم‌چنین در ماه‌های گرم تابستان می‌تواند در برابر گرما اثر محافظتی بگذارد و مادر احساس خنکی کند .اگر خانمی به صورت منظم پیش از بارداری شنا می‌کرده است، در صورت نداشتن ممنوعیت های پزشکی (مثل دهانه رحم کوتاه و …) می‌تواند پس از بارداری نیز، بدون تغییر چندانی به شنا ادامه دهد. شنا ورزشی خارق‌العاده است زیرا سبب به کارگیری هر دو گروه ماهیچه‌های بلند دست و پا می‌شود. تمرینی برای دستگاه قلبی – عروقی به شمار می‌رود و احساس بی‌وزنی را نیز به همراه دارد.شنا در دوران بارداری بی‌خطر است و میتواند ترکیبی ایده‌آل از آئروبیک و آرام‌سازی (ریلاکسیشن) باشد.
  شنا در سه ماهه اول بارداری:

  اگر در سه ماهه اول بارداری هستید و از نظر پزشکی ممنوعیت ندارید، روزانه می‌توانید 30 دقیقه شنا کنید. شنای صبحگاهی در سه ماهه اول، باعث کاهش تهوع صبحگاهی نیز می شود و شما را برای بقیه‌ی روز شاد و پر انرژی می کند. توجه کنید که قبل و بعد از شنا آب و نوشیدنی کافی دریافت کنید.
  ممنوعیت های شنا در سه ماه اول می تواند شامل : خونریزی و لکه بینی، سابقه سقط مکرر، دهانه رحم کوتاه، جفت پایین و … باشد. ضمنا یادآوری میکنم، جکوزی و سونا در سه ماهه اول بارداری ممنوع است و بهتر است استفاده نشود.
  شنا در سه ماهه دوم بارداری:
  با رشد جنین و افزایش سن بارداری نیازی به کم کردن مدت شنا نیست. احتمالا نیازی به تغییر برنامه شنا هم وجود ندارد، مگر تغییرات خاصی پیش آمده باشد که باید با گروه مامایی در میان گذاشت. توصیه می‌شود در این دوران از مایوی مخصوص دوران بارداری استفاده شود، تا شنا راحت‌تر باشد. ممنوعیت های شنا در این دوره نیز همان موارد سه ماهه اول می باشد.بهتر است در بارداری، از حمام داغ، آب داغ، جکوزی و سونا استفاده نکنید.

  شنا در سه ماهه سوم بارداری:
  آب از مفصل‌ها و تاندون‌ها در هنگام ورزش حمایت نموده، از صدمات پیش‌گیری می‌کند.
  بسیار با اهمیت است که دوباره یادآوریِ نمایم آب از ِگرمای زیاد نیز پیشگیری می‌نماید.
  بسیاری از خانم‌های باردار از شنا و بیشتر آن‌ها از احساس سبکی و بی‌وزنی در آب به‌ویژه در سه ماهه سوم لذت می‌برند. شنای آئروبیک هم‌چنین می‌تواند انجام ورزش آیروبیک را امن‌تر و بی‌خطرتر سازد زیرا آب می‌تواند برای مفاصل مانند ضربه‌گیر عمل نماید.
  پس از انجام تمرینات در نظر داشته باشید که چند دقیقه‌ای را صرف روش‌های آرام‌سازی خود کنید. شناوری (معلق ماندن) بر پشت را امتحان کرده و تلاش کنید ذهن‌ را صاف و تصورکنید که کودک‌ تان نیز در استخر خودش (داخل رحم) شناور است.شما به عنوان یک مادرباردار کم خطر، می‌توانید سه بار در هفته شنا کنید. مدت زمان شنا 30 دقیقه است که بهتر است دقایقی10-5 را به گرم کردن و آمادگی اختصاص دهید و تقریبا به همین اندازه پس از تمرینات شنا به تن آرامی بپردازید.
  هشدارهای لازم در باره شنا در بارداری:
  – توجه به دریافت کافی مایعات و غذای مفید و سالم ضروری است.
  – هنگام ورود به استخرهای بالای زمین از طریق نردبان‌های ورودی و خروجی، باید با ایمنی و احتیاط لازم حرکت کنید. چون سقوط (افتادن) از نردبان، یکی از علل اساسی صدمات در این نوع استخرها هستند.
  – آب و نوشیدنی کافی را با نوشیدن ترجیحا آب هر 20 دقیقه در حین شنا کردن دریافت کنید.
  – معمولا غواصی در عمق آب اصلا توصیه نمی‌شود.
  علایم و نشانه‌های هشدار:
  به خانم‌های بارداری که شنا می‌کنند، آموزش می‌دهیم با مشاهده هر یک از نشانه‌های زیر، ورزش را متوقف کرده، برای بررسی‌های بیشتر مراجعه نمایند:
  خون‌ریزی از واژن، سرگیجه یا احساس از هوش رفتن،کوتاه شدن تنفس، درد سینه، سردرد،ضعف عضلانی، درد ساق پا ورم آن، انقباض رحم ،کاهش حرکات جنین، خروج آب از واژن.

  ثبت نظر ‪&‬larr‪;‬

Photostream