• 16 دی 95
  • 0

  رژیم غذایی مناسب برای زوجهای نابارور

  محقّقان بر این باورند که داشتن رژیم غذایی مناسب در دوران باروری ، میزان ناباروری را تا 80 درصد کاهش می دهد . این رژیم دارای خصوصیات زیر می باشد:
  – با آنتی اکسیدانها ، ویتامینها و املاح ، تخمک و اسپرم را از آسیب رادیکالهای آزاد محافظت می کند.
  – چربیهای لازم جهت ساخت و تولید هورمونها را فراهم کرده و همچنین باعث ایجاد بالانس هورمونی در بدن می شود.
  – باعث کاهش میزان سقط با اثر حفاظتی روی تخمک ، اسپرم و سلول تخم می شود.
  – رژیم غذایی مناسب در ایجاد ذخایر کافی برای دوران بارداری کمک می کند.

  اجزای این رژیم عبارتند از:
  – تحم مرغ: خصوصاً تخم مرغ تازه و باکیفیت و یا تخم مرغهای بومی .که حاوی ویتامینهای D   ،  B12 و پرروتئین می باشد.

  – مغزجات: در صورتیکه به فرم خام مصرف شوند ، سرشار از امگا 3 ، روی ، ویتامین D و پروتئین هستند.
  – گوشت: خصوصاً گوشت چهارپایانی که به صورت طبیعی در علف زارها رشد کرده اند نه چهارپایان پرورش یافته در دامداریها. زیرا این گوشتها حاوی چربی کمتر ، مواد غذایی غنی تر مخصوصاً امگا 3 بالاتر، عاری از آنتی بیوتیک و هورمونهای تزریقی است.

  – سبزیجات: سبزیجات با برگهای سبز تیره که منبع خوبی جهت تامین آهن، اسید فولیک، ویتامینهای B6 و E ، مواد معدنی و آنتی اکسیدانها می باشند. از جمله می توان به اسفناج ، برگ چغندر، کلم پیچ و کلم بروکلی اشاره کرد.


  – میوه ها: مخصوصاً به صورت رسیده ، تازه و خام . که منابع خوبی از ویتامینها و آنتی اکسیدانها هستند.


  – سبزیجات رنگی: که هر کدام تامین کننده یک نوع ویتامین در بدن هستند به عنوان مثال سبزیجات سبز و قرمز حاوی ویتامین C و سبزیجات نارنجی حاوی ویتامین A هستند. لذا سعی کنید در رژیم غذایی از طیفی از رنگهای مختلف سبزیجات استفاده کنید.
  – ماهی: ماهیهایی که در آبهای سرد زندگی می کنند مثل سالمون، نه ماهیهای پرورشی . زیرا ماهیهای پرورشی حاوی امگا 3 کافی نیستند به علاوه اینکه دارای آنتی بیوتیک می باشند.
  جگر: جگر گوسفند یا مرغ، سرشار از ویتامین ,D روی ، آهن ، اسید فولیک و ویتامین B6 می باشد . در دوران باروری مصرف جگر سالم و تازه ، 2-1 بار در هفته توصیه می شود.
  عدس و لوبیا: بعد از جگر گوساله، عدس غنی ترین منبع آهن و اسید فولیک می باشد. مصرف یک فنجان عدس پخته شده در طول روز ، در حدود 90% نیاز بدن شما به اسید فولیک را تامین می کند. بعد از عدس لوبیا چیتی ،لوبیا چشم بلبلی و لوبیا عروس ، منبع خوب آهن و اسید فولیک است.
  – شیر گاو تازه: نه شیر های پاستوریزه و استریلیزه شده در کارخانه ها. در این صورت آنزیم ها و مواد غذایی موجود در شیر سالم باقی می مانند.
  چند نکته:
  – سعی کنید سبزیجات و میوه جات طبیعی مصرف کنید.
  – سعی کنید رژیم غذایی تان سرشار از فیبر باشد.
  – حتی المقدور از مصرف فرآورده های تهیه شده با آردهای سفید و پاستاهای حاوی آرد سمولینا خودداری کنید.
  – از مصرف آب میوه های بسته بندی شده خودداری کنید و آب میوه های طبیعی را جایگزین آن نمایید.
  – از مصرف زیاد سویا و فرآورده های حاوی سویا نظیرشیر سویا خودداری کنید زیرا باعث عدم تعادل هورمونی می گردند.
  – از مصرف زیاد نوشیدنیهای کافئین دار نظیر قهوه و انواع نوشابه ها خودداری کنید زیرا باعث عدم تعادل هورمونی ، عدم تخمک گذاری و افزایش سقط می شوند.
  – از مصرف مواد غذایی که به طور کامل عاری از چربی می باشند خودداری کنید به عنوان مثال(شیرهای بدون چربی ) زیرا اینگونه مواد غذایی فرآوری شده هستند ضمن اینکه چربی برای تولید هورمونها در بدن ضروری می باشد.

  ثبت نظر ‪&‬larr‪;‬

Photostream