• 16 دی 95
  • 0

  دو قلو زایی

  در سالهای اخیر، افراد زیادی راجع به دوقلوزایی به مراکز باروری مراجعه کرده اند. بعضی‌ افراد برای اینکه تنها یک‌ بار درد بکشند و یا یک بار خرج کنند، به هر طریقی رو می آورند تا بارداری 2 یا چند قلویی را تجربه کنند. اما آیا تلاش برای دوقلو زایی عاقلانه است؟ از نظر علمی و پزشکی صحیح است؟
  عوارض بارداری دو قلویی
  بارداری دوقلویی، عوارض زیادی دارد و تمام خطرهای احتمالی بارداری معمولی مانند سقط جنین، خونریزی، مسمومیت بارداری، جفت سرراهی، کم خونی فقرآهن، نقص جنین، اختلال رشد جنین، سقط، زایمان زودرس، افزایش احتمال سزارین و انتقال خون بین جنین ها (به خصوص در دوقلوهای همسان) در آنها بیشتر است.
  روش های کمک باروری
  اخیرا روش های کمک باروری میزان چندقلوزایی را افزایش داده است. از داروهای تخمک گذاری (مثل کلومیفن) تا انواع روشهای کمک باروری مثل IVF : IUI – ICSI – ZIFT- GIFT . همه راه هایی هستند که احتمال 2 یا چند قلویی در آنها بالاست.
  هیچ وقت توصیه نمیکنیم از این راه ها صرفاً برای بارداری دوقلویی استفاده کنید! اصلاً عاقلانه نیست. چون اینها راهی هستند برای افراد نابارور، که چاره ی دیگری ندارند. استفاده از روشهای کمک باروری، عوارض خود را دارد و میزان بارداری پوچ و خارج رحمی را هم افزایش می دهد. شما از کجا می دانید که دچار بارداری خارج رحمی نمی شوید و حتما صاحب یک بارداری دو قلویی می شوید؟
  کلومیفن و دوقلوزایی
  متاسفانه، خصوصا در سالهای اخیر می بینم که افراد از ذوق داشتن بارداری دوقلویی ، بصورت خودسرانه از این دارو استفاده میکنند..ای کاش می دانستند که چه ظلمی در حق خود و جنین (ها) شان میکنند.
  کلومیفن یک دارو برای تحریک تخمدان است .برخی به اشتباه می گویند “تقویت“ تخمدان! در حالیکه تقویت جنبه ی مثبت دارد . کلومیفن تخمدان را تحریک کرده و آن را وادار به کار بیشتر میکند.
  این دارو دارای عوارض زیر است: تولید کیست – بارداری پوچ – بارداری دوقلویی – بارداری خارج رحم و …
  همانطور که می بینید، 2 قلویی، جزو عوارض این دارو است. اما شما مادر عزیز که تصمیم گرفته ای کلومیفن مصرف کنی … از کجا می دانی کدام عارضه نصیبت خواهد شد؟ از کجا میدانی حتما 2 قلویی نصیب شما میشه؟ نه بارداری پوچ؟ نه بارداری خارج رحم؟
  هشدار آخردر مورد تلاش برای دوقلو زایی
  فراموش نکنید چند قلوزایی، خطرات و عوارضی مانند اکلامپسی و پره اکلامپسی (فشار خون بارداری) و تولد نوزاد نارس را در پی خواهد داشت. پس اصرار زیادی برای داشتن فرزند دوقلو نداشته باشید و این کار را به خداوند و تقدیر او بسپارید. بدن خودش می داند چه جنسیتی و چه تعدادی پرورش بدهد.

   

  ثبت نظر ‪&‬larr‪;‬

Photostream