• 16 دی 95
  • 0

  خوابیدن در بارداری

  نحوه خوابیدن در بارداری یکی از معضلات خانم های باردار به خصوص در ماه های آخر بارداری است.
  بزرگ شدن شکم، درد پشت و کمر،سوزش معده، کوتاه شدن تنفس در بارداری، میتوانند باعث شوند مادر باردار نتواند حالت یا پوزیشن خوابی را که در گذشته به آن عادت کرده است را داشته باشد.
  بهترین وضعیت خواب در دوران بارداری، حالت خوابیده به پهلو است. به پهلوی راست یا به پهلوی چپ. اگرچه خوابیدن به پهلوی چپ، ارجحیت دارد زیرا باعث افزایش خون رسانی به جنین می شود. در این حالت بهتر است کمی پاها را به سمت سینه جمع کنید و یک بالش بین دو زانویتان قرار دهید.
  نحوه صحیح خوابیدن برای مادری که سوزش سر دل دارد: اگر شما در بارداری از احساس درد در ناحیه قلب و یا سوزش معده رنج می برید، حین خواب، کمی بالاتنه ی خود را بالاتر قرار دهید. یعنی از یک بالشتک جهت بالا بردن بالاتنه استفاده کنید. در این حالت بواسطه ی زاویه ای که ایجاد کرده اید از برگشت غذا به مری جلوگیری می کنید.
  نحوه خوابیدن در مادری که ورم پا و اندام تحتانی دارد؟ این مادران بهتر است علاوه بر خوابیدن به پهلو، یک بالش کوچک زیر پای خود (از زانو تا پایین) قرار دهند تا برگشت وریدی پا به راحتی انجام شده و ورم پا کاهش پیدا کند.
  خوابیدن روی شکم (دمر) در بارداری: در بارداری تا زمانی که رحم داخل شکم برآمده نشده (تا حدود 12-14 هفتگی)، به روی شکم خوابیدن مشکل خاصی ندارد. اما کم کم با رشد رحم و بزرگ شدن شکم، این امکان از شما گرفته می شود. یعنی حتی اگر بخواهید، سختتان است که به روی شکم بخوابید.
  خوابیدن به پشت (طاق باز) در بارداری: تداوم خوابیدن به حالت طاقباز در بارداری می تواند باعث کمردرد، مشکلات تنفسی، مشکلات گوارشی، هموروئید (بواسیر)، کاهش فشار خون و کاهش گردش خون بین شما و جنین شود. معمولا از سه ماهه دوم بارداری به بعد ، بهتر است به مدت طولانی به پشت نخوابید.
  آیا خوابیدن به پشت در بارداری باعث پیچیدن بندناف یا خفگی جنین می شود؟ خوابیدن به پشت در بارداری هیچ ارتباطی به بندناف و گره و پیچ خوردن آن و غیره ندارد.
  بارداری و غلت زدن درخواب: به هیچ عنوان لازم نیست برای غلت زدن موقع خواب (در هر سن بارداری که هستید)، ابتدا بنشینید! فقط در ماههای بالاتر، بهتر است غلت زدن آرام باشد! همین! این قضیه نیز ارتباطی به بندناف و پیچش آن ندارد.

  ثبت نظر ‪&‬larr‪;‬

Photostream