• 16 دی 95
  • 0

  تصویر برداری پیشرفته زمان گریز برای انتخاب بهترین جنین (Time-Laps / Embryo Selection)

  در باروری طبیعی از هر 100 جنین تشکیل شده از 100 زوج، حدود 30 عدد از آنها به باروری یا حاملگی منجر می شود و بنابراین در طبیعت تعدادی از جنینها به طور طبیعی حذف می شوند که معمولا این جنینها مناسب نیستند و قابلیت باروری ندارند. در روشهای نوین درمان نازایی، از جمله IVF و میکرواینجکشن، تعداد زیادی جنین بر اساس تعداد تخمک تولید شده برای هر زوج در یک سیکل تشکیل می شود که درصد محدودی از آنها قابلیت رسیدن به مرحله بلاستوسیت (جنین 5 روزه) را دارند. مابقی جنینها، مانند دسته ای که در بارداری طبیعی تشکیل می شوند ولی مناسب نمی باشند دفع می شود بهتر است به جای انتقال آنها به رحم در آزمایشگاه حذف شوند. بنابراین یکی از روشهای آزمایشگاهی کشت جنینها تا روز پنجم یا مرحله بلاستوسیست می باشد. این امر به ما کمک نموده تا جنینهای مناسب را از جنینهای نامناسب تفکیک نموده و جنینهای مناسب را به رحم انتقال داده یا فریز نماییم و بدین ترتیب شانس بارداری را افزایش دهیم. جهت کشت جنین تا مرحله بلاستوسیست نیاز به بررسی و مشاهده جنینها خارج از دستگاه انکوباتور است. این مشاهده روزانه به جنینها کمی استرس وارد نموده و میتواند در نتیجه بارداری تاثیر گذار باشد.
  جهت فائق آمدن بر این مشکل امروزه دستگاههای تصویربرداری درون انکوباتور مهندسی شده است که می تواند درون دستگاه انکوباتور هر 10 دقیقه یکبار از جنینها تصویربرداری نماید و در انتهای 5 روز، فیلم رشد جنین را در اختیار آزمایشگاه قرار دهد.بدون اینکه نیاز به خارج کردن مکرر جنینها و بررسی روزانه آنها داشته باشیم.
  به این روش تصویربرداری پیشرفته زمان گریز (Time-Laps)، برای انتخاب بهترین جنین گفته می شود. جهت اجرای این امر نیاز به دستگاههای خاص تصویربردار درون انکوباتور است که مرکز باروری و ناباروری اصفهان این دستگاهها را از شرکت Vitro Life سوئد تحت عنوان Primo Vision خریداری نموده و در اختیار زوجین نابارور قرار داده است. علاوه بر دستگاه فوق الذکر، نیاز به دیش های مخصوص دارای چاهک های 9 یا 16 عددی و محیط خاص کشت جنین، است.
  بنابراین زوجین با استفاده از این سیستم نوین می توانند شانس بارداری خود را افزایش دهند.
  ویژگی های تصویربرداری پیشرفته زمان گریز برای انتخاب بهترین جنین:
  1. آیا روش معمول نگهداری جنین ایمن است؟
  ایمنی جنینها مهمترین ویژگی Primo Vision است. در تمامی مدت کشت جنینهای شما در محیط ایمن، گرم و تاریک، درست مثل شرایط داخل بدن نگهداری می شوند. از شروع نا انتها آزمایشگاه، تکامل جنین را در محیط پایدار داخل انکوباتور دنبال می کند.همانطور که قبلاً ذکر شد جابجایی و خارج نمودن جنینها از دستگاه و انتقال مجدد به آن می تواند سرعت رشد و کیفیت جنینها را تا حدودی تحت تاثیر قرار دهد علاوه بر این، این دستگاه به جای یکبار بررسی به صورت سریال هر 10 دقیقه یکبار از جنینها تصویر برداری می کند تا بهتر بتواند رشد و تکامل جنینها را ارزیابی نماید در ضمن حرکت و جابجایی که رشد جنینها را مختل می کند حذف شده و عوامل بیرونی کنترل می شود.

  2. آیا این تکنیک برای همه بیماران قابل استفاده می باشد؟
  تمام بیمارانی که تحت IVF یا میکرواینجکشن قرار می گیرند، می توانند از این دستگاه استفاده کنند ولی این دستگاه برای بیمارانی مناسب تر است که حداقل بیش از 5 تخمک داشته و حداقل 3 جنین برای ارزیابی داشته باشند تابتوان بهترین جنین را انتخاب نمود.

  3. آیا امکان دارد سیکل زوجین در این روش کنسل شود؟
  بله همانگونه که در طبیعت درصدی از جنینها رشد نمی کنند،این امکان نیز وجود دارد که در آزمایشگاه نیز درصدی از جنینها به دلایل محتلف به مرحله بلاستوسیست نرسند. در صورت انتقال به رحم نیز به احتمال بسیار زیاد به این مرحله نمی رسند و منجر به بارداری نمی شوند و بنابراین مزیت این روش این است که جنینهایی که شانس بارداری ندارند را حذف نموده و زوجین تا 14 روز پس از انتقال منتظر بارداری ناموفق خود نمی مانند و در ضمن هزینه های انتقال جنین، داروها و تزریقا نیز به آنها تحمیل نخواهد شد.شانس رشد جنین تا مرحله بلاستوسیست وابسته به عوامل مختلفی است از جمله سن، کیفیت تخمک (که وابسته به بیماریهای زمینه ای مانند تنبلی تخمدان، آندومتریوز و ذخیره تخمدان دارد)، کیفیت اسپرم (که وابسته به تعداد، حرکت و شکل اسپرمها میباشد) است. علاوه براین عوامل محیطی مانند استعمال دخانیات، اعتیاد، مشروبات الکلی، عوامل زیست – محیطی و مواجهات شغلی نیز بر رشد جنین تاثیر می گذارد.
  4. آیا با توجه به اینکه این روش (Time-Laps) هزینه دارد، آیا در جمع، هزینه ها افزایش می یابد؟
  بدیهی است که استفاده از این دستگاه هزینه اضافی به زوجین تحمیل می کند ولی در مواردی که جنینها ارزش انتقال نداشته باشند با این روش نیز شناسایی شده و به بیمار انتقال داده نمی شوند و لذا هزینه های بعدی از قبیل هرینه های انتقال جنین، چسب جنین، هچینگ، فریز جنینهای نامناسب و غیره به بیمار تحمیل نمی شود و در عین حال بیمار به یکی از دلایل عدم موفقیت بارداری که مربوط به عدم رشد جنین می باشد پی می برد که این اطلاعات می تواند در روند درمانی بعدی بیمار و تصمیم گیری متخصصین موثر باشد.
  5. آیا این روش از چند قلوزایی جلوگیری می نماید؟
  در روشهای معمول IVF و ICSI، معمولا تعداد دو جنین انتقال می دهند تا شانس باروری افزایش یابد این امر می تواند به دوقلویی منجر شود که دوقلویی عوارض خود را از قبیل افزایش شانس سقط، تولد زودرس، مسمومیت حاملگی، کاهش وزن جنین، افزایش احتمال بستری در بیمارستان کودکان و افزایش شانس فشارخون و دیابت بعد از بارداری را در پی دارد. لذا جهت حفظ میزان بارداری یا درصد حاملگی و کاهش خطر انتقال، با کشت جنین تا مرحله بلاستوسیست، جنینهای نامناسب حذف و فقط یک جنین بلاستوسیست انتقال داده می شودو در صورت داشتن بلاستوسیستهای اضافی که می توانست به دوقلویی منجر شود،فریز می شوند و شانس بارداری را برای دوره بعد (در صورت عدم موفقیت) یا برای حاملگی بعدی (فرزند بعدی) را خواهد داد.
  6. چگونه دستگاه Tme-Laps شانس بارداری را افزایش می دهد؟
  در روش کشت معمول احتمال دارد از چندین تخمک تزریق شده چندین جنین تشکیل شود ولی در این روش نمی توان بین کیفیت جنینها برای انتقال اولویت بندی کرد ولی این روش بر اساس تصویربرداری زمان گریز به ما اجازه میدهد که زمان و ساعت دقیق تشکیل پیش هسته، دو سلولی، سه سلولی، چهار سلولی پنج و هشت سلولی و همچنین زمان تشکیل حفره بلاستوسیست را تشخیص داده و با مقایسه این عوامل کیفیت بلاستوسیست را بررسی نمود و اولویت بلاستوسیست برای انتقال را تعیین نمود در صورتیکه برای انجام این امر روزانه باید حداقل ده بار جنینها را از انکوباتور خارج کرده و مجددا برگرداند که برای جنینها بسیار مضر می باشد.در ضمن انتقال جنینها بدون اولویت بندی می تواند شانس بارداری را از یک تا چند ماه به تاخیر اندازد
  مزیت های دیگر دستگاه:
  1.بیمار می تواند فیلم رشد جنینهای خود را در اختیار داشته باشد که این هم از نظر علمی و هم از نظر تصاویر ماندگار برای آلبومهای آینده حائز اهمیت است.
  2.در بعضی مواقع جنینها پس از لقاح به جای دو سلولی مستقیما به سه سلولی تقسیم می شوند که این جنینها،جنینهای مناسبی نمی باشند و شانس بارداری از آنها بسیار اندک است.
  3.رویت پیش هسته های نر و ماده که از علایم موفقیت آمیز لقاح می باشد در زمان خاصی دیده می شود و در بعضی مواقع در روند طبیعی قابل رویت نمی باشد در صورتیکه در روش تصویربرداری زمان گریز قابل رویت می باشند.
  4.در طی تکثیر و رشد جنینهای نامناسب،قسمتهایی از سلول تکه تکه می شود (فراگمنتیشن) که میزان آن ارزشمند است و در صورت زیاد بودن فراگمنتیشن، این جنینها قابل انتقال نیستند که با این روش درصد آن کاملا مشخص و قابل ارزیابی می باشد.

  ثبت نظر ‪&‬larr‪;‬

Photostream