• 16 دی 95
  • 0

  تاثیر فوق العاده ورزش بر ناباروری زنان


  با افزایش روز افزون میزان ناباروری در زنان و مردان و تحقیقات پیرامون عوامل موثر بر ناباروری، ورزش یکی از مهم ترین عوامل تاثیرگذار در این زمینه شناخته شده است. آیا می دانید تنها با نیم ساعت پیاده روی در هر روز ، شانس موفقیت خود را برای باروری افزایش می دهید .مطالعات نشان داده اند که فعالیت بدنی ریز فاکتورهای قلبی عروقی، شاخصه های هورمونی و عملکرد تولید مثلی را بهبود می بخشد. این بهبود ها شامل کاهش چربی شکم، قند خون، چربی خون، مقاومت به انسولین، و همچنین بهبود در بی نظمی های قاعدگی، تخمک گذاری و باروری، کاهش سطح تستوسترون و شاخص آندروژن آزاد (FAI) و افزایش گلوبولین اتصال هورمون جنسی (SHBG ) می باشد.
  برای کسانی که دارای مشکلات سلامتی مانند ( چاقی و بیماری های قلبی ) هستند پیاده روی با شدت کم، از فعالیت های موثر در کاهش وزن است که می تواند به سلامت کلی کمک کند و همچنین سبب سلامت روان شود. بسته به مقدار وزن شما، راه رفتن با سرعت چهار مایل در ساعت بین 5 تا 8 کالری در هر دقیقه و یا بین 225 تا 360 کالری برای یک پیاده روی 45-30 دقیقه ای می سوزاند. با 45 دقیقه راه رفتن در روز، شما می توانید یک پوند از وزن خود را در یک هفته کاهش دهید. اگر شما نزدیک محل کارتان زندگی می کنید و یا برای رفتن به فروشگاه اقدام می کنید، بهتر است از وسایل حمل و نقل استفاده نکنید و پیاده روی را انتخاب کنید. عمده ترین عواملی که منجر به ناباروری می گردد شامل استرس ، افزایش وزن و سندروم تخمدان پلی کیستیک می باشد.
  یكی از عمده‌ترین دلایل نازایی در زنان، خصوصاً در افراد چاق مربوط به عارضه تخمدان پلی كیستیك (نوعی عارضه متابولیك) (PCOS) است كه می‌توان با انجام حركات ورزشی متعادل و زیر نظر پزشك این عارضه را درمان كرد و از پیشرفت آن جلوگیری کرد. تغییر در شیوه زندگی، که شامل گنجاندن فعالیت های جسمانی در برنامه روزمره است، به عنوان اولین راهکاری می باشد که برای درمان PCOS توصیه می شود، به این دلیل که فعالیت جسمانی منجر به کاهش مقاومت انسولینی، بهبود پارامترهای سوخت و ساز و تولید مثلی PCOS، و بهبود تیپ بدنی می گردد. طبق دستورالعمل استرالیا برای درمان PCOS، نویسندگان حداقل 150 دقیقه در هفته مشارکت در فعالیت بدنی را پیشنهاد می کنند. اکثر این برنامه های ورزشی شامل ورزشهای هوازی مثل یوگا، ایروبیک و شنا، و یا ترکیبی از ورزشهای هوازی و قدرتی همچون پیلاتس می باشد.
  طی تحقیقی که در سال 2015 در کشور هند بر روی 90 دختر نوجوان 15 تا 18 ساله صورت گرفت، به این نتیجه رسیدند که برنامه یوگا به مدت 12 هفته به طور قابل توجهی بهتر از فعالیت های فیزیکی دیگر در کاهش AMH، LH و تستوسترون نقش دارد، و منجر به بهبود چرخه قاعدگی با تغییرات ناچیزی در وزن بدن، FSH و پرولاکتین در نوجوانان مبتلا به PCOS می گردد.

  ثبت نظر ‪&‬larr‪;‬

Photostream